Artykuł sponsorowany

Jak działa kurtyna powietrzna?

Jak działa kurtyna powietrzna?

Niekiedy bardzo trudno jest utrzymać odpowiednie warunki i temperaturę w pomieszczeniu. Nie sprzyjają temu przeciągi, a także częste otwieranie oraz zamykanie drzwi. Ciepło błyskawicznie ucieka z pomieszczenia zwłaszcza wtedy, gdy drzwi muszą być ciągle otwarte. Istnieje jednak sposób, aby zapewnić wnętrzom przyjemną temperaturę. Jest nim montaż kurtyny powietrznej.

Kurtyna powietrzna – co to takiego?

Kurtynę powietrzną można śmiało nazwać niewidzialnymi drzwiami. Mimo że nie chroni ona przed wizytą nieproszonych gości, to skutecznie zatrzymuje ciepłe powietrze, które bez niej uciekałoby z pomieszczenia.

Kurtyna taka jest niezastąpionym urządzeniem w miejscach, w których drzwi są często otwarte przez dłuższy czas lub w ogóle się nie zamykają. Tworzy ona barierę, mającą za zadanie odizolowanie powietrza znajdującego się na zewnątrz od wnętrza pomieszczenia. Właśnie dlatego jej instalacja poprawia warunki termiczne we wnętrzach budynków.

Urządzenia te są zawsze montowane nad drzwiami. Zaleca się, aby długość kurtyny powietrznej była taka sama jak szerokość drzwi. Dzięki temu pochłania ona ciepłe powietrze z wewnątrz, a następnie kieruje je w dół, w stronę podłogi. Taki sposób jej działania przyczynił się do tego, że zyskała ona nazwę kurtyny – strumienie powietrza tworzą szczelną barierę.

Kurtyna powietrzna to rozwiązanie dla miejsc takich jak sklepy czy galerie handlowe. Automatycznie otwierane drzwi zdecydowanie nie pomagają utrzymać odpowiedniej temperatury nawet wtedy, gdy w budynku jest zamontowane wydajne ogrzewanie. Instalacja kurtyny powietrznej znacznie ogranicza straty ciepła” – mówi ekspert z hurtowni wentylacyjnej A-Tec Systemy Instalacyjne.

Zasada działania kurtyny powietrznej

Niezależnie od rodzaju kurtyny powietrznej urządzenie to składa się z analogicznych elementów. Części te są odpowiedzialne za zasysanie powietrza, a następnie wydmuchiwanie go pionowo w dół, tak aby stworzyć niewidzialną barierę.

Kurtyna składa się z kratki nawiewnej, wywiewnej oraz wentylatora. To właśnie wentylator wydmuchuje powietrze, które jest kierowane do szczeliny nawiewnej. Wtedy jego struga zwęża się, dzięki czemu utworzona zostaje przeszkoda zarówno dla uciekającego ciepła z wewnątrz, jak i zimna spoza budynku.

Niektóre modele kurtyn powietrznych mają zamontowane nagrzewnice. Części te są odpowiedzialne za to, aby podgrzewać powietrze nawiewane wzdłuż otworu drzwiowego. Rozwiązanie takie nie wpływa jednak na wydajność urządzenia. Jest ono stosowane, aby zapewnić komfort osobom wchodzącym do budynku.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz