Artykuł sponsorowany

Jak działa komornik?

Jak działa komornik?
Praca komornika może budzić spore kontrowersje. Wbrew powszechnego mitu komornik nie jest bezwzględnym służbistą, który włamuje się do domów pod nieobecność właściciela. Zajmowanie majątku jest zawsze zgodne z prawem i dłużnik ma pełną świadomość tego, co się dzieje z jego majątkiem. Jak tak naprawdę wygląda praca komornika? Czy warto skorzystać z jego usług, aby odzyskać swoje pieniądze?

Czym jest postępowanie komornicze?

Postępowanie komornicze to czynność przymusowa, a komornik egzekwuje należności na podstawie decyzji sądu. Jest to jedyna skuteczna metoda odzyskania długu i stosuje się ją wtedy, kiedy pozostałe sposoby (np. pisma i próby załatwienia sprawy polubownie) zawiodły. Żeby rozpocząć postępowanie, trzeba wykazać przed sądem, że dług faktycznie istnieje. W niektórych sytuacjach sprawa jest jasna, gdyż strony postępowania wiąże umowa. Niestety, nie zawsze tak jest. Czasami udowodnienie długu to proces skomplikowany i wymaga czasu. Ma to miejsce między innymi w przypadku umów ustnych.

Bez niemiłych niespodzianek!

Postępowanie komornicze nie odbywa się za plecami dłużnika. Zostaje on poinformowany, że sąd upoważnił komornika do zajęcia jego majątku. Dłużnik jest świadomy, że wkrótce komornik pojawi się w jego domu. Komornik nie ma jednak obowiązku określenia dokładnego terminu wizyty. Wszystkie działania komornicze poza kancelarią są nagrywane zarówno rejestratorem dźwięku, jak i obrazu. Nagranie to ma chronić obie strony i dzięki niemu można łatwo określić, czy komornik postępował zgodnie z prawem. Praca komornika jest zatem skuteczna i w pełni bezpieczna dla dłużnika. Nie trzeba się jej obawiać. Osoby, które chcą wyegzekwować dług, powinny korzystać wyłącznie z usług prawdziwych i rzetelnych komorników np. Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym w Wołominie. W Internecie można znaleźć wiele ofert osób nieuprawnionych do czynności komorniczych, które stosują wobec dłużnika groźby karalne i jest to nie tylko niezgodne z prawem, ale również nieetyczne.

Bez środków do życia?

Jednym z najpowszechniejszych mitów jest twierdzenie, że komornik pozostawi dłużnika bez jakichkolwiek środków do życia. Sąd nie zezwala na przejęcie:

  • zapasów żywności i opału na okres jednego miesiąca,
  • przedmiotów użytku codziennego niezbędnych do życia np. pościeli lub ubrań,
  • wyposażenia niezbędnego do pracy np. odzieży roboczej lub narzędzi,
  • wózka inwalidzkiego osoby niepełnosprawnej.

Komornik nie zajmie również wszystkich przedmiotów, które mają niedużą wartość pieniężną, ale ogromną wartość użytkową dla dłużnika np. starych i nie do końca sprawnych sprzętów AGD.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz