Materiał Partnera

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Instalacje fotowoltaiczne są wciąż w Polsce mało popularne. Wynika to z obawy, że słońca jest zbyt mało, aby ta inwestycja się zwróciła. Tymczasem oprócz aspektu ekologicznego, fotowoltaika niesie za sobą także realne korzyści finansowe. Warto dowiedzieć się, jak działa instalacja fotowoltaiczna i tym samym jakie zalety ma czerpanie energii ze słońca - nie tylko w przypadku, gdy za priorytetowe uważa się dbanie o środowisko.

Działanie fotowoltaiki

Podstawowym celem instalacji fotowoltaicznej jest pobranie energii z promieni słonecznych i przemienienie jej w prąd elektryczny. W panelach słonecznych, które montowane są na dachach lub na słupach na ziemi, w miejscu najlepiej na całej działce oświetlonym znajdują się ogniwa fotowoltaiczne. W uproszczeniu w nich tzw. zjawisko fotowoltaiczne – pod wpływem promieni słonecznych powstaje siła elektromotoryczna. Foton sprawia, że ładunki miedzy warstwami ogniwa fotowoltaicznego zaczynają przepływać – wraz z nimi elektrony, czyli dokładnie taki sam, jak z tradycyjnych elektrowni prąd elektryczny.

Aby instalacja fotowoltaiczna działała sprawnie i wydajnie, musi być dobrze zaprojektowana i zamontowana w odpowiednim miejscu. Warto zaufać sprawdzonej firmie, takiej jak "Mtm Budownictwo" Marka Wołczeckiego z Międzyrzecza, która zajmuje się zakładaniem instalacji solarnych. Dzięki pracy fachowców pieniądze z inwestycji w energię słoneczną szybko się zwrócą, a panele słoneczne będą służyć bez usterek nawet przez 20-25 lat!

Ochrona środowiska

Podstawowym zadaniem instalacji fotowoltaicznych jest oczywiście ich niezaprzeczalny wkład w ochronę środowiska. Prąd jest w Polsce produkowany z węgla. W tradycyjnych elektrowniach spala się to paliwo, co w znacznej mierze przyczynia się do produkcji szkodliwego dla klimatu dwutlenku węgla.

Innym problemem, który generują tradycyjne elektrownie jest zużywanie ogromnych zasobów słodkiej wody do chłodzenia urządzeń. Jest to realny problem, który należy rozwiązywać zarówno systemowo, jak i oddolnie – m.in. właśnie przez budowę domów pasywnych czy zakładanie instalacji fotowoltaicznych.

Korzyści finansowe

Wielu osobom wydaje się, że instalacja fotowoltaiczna w Polsce nie ma racji bytu przez zbyt małą ilość słonecznych dni. Tymczasem zamontowanie jej w odpowiednim miejscu na działce czy na dachu może przynieść wiele korzyści. Szczególnie, jeśli możliwe jest pozyskanie dofinansowania na małą instalację, na którą nie potrzeba pozwolenia na budowę, instalacja fotowoltaiczna będzie strzałem w dziesiątkę!

Pogoda nie jest tu oczywiście bez znaczenia. W miesiącach jesiennych i zimowych słońca jest zbyt mało, aby instalacja fotowoltaiczna działała sprawnie przez cały dzień, utrzymując więcej, niż podstawowe urządzenia. Energii elektrycznej nie można magazynować – jednak jej nadwyżkę latem można odsprzedać elektrowni. Najczęściej wystarczy to, by skompensować jesienno-zimowe rachunki, a więc korzystać z darmowej energii przez cały rok!

Opracowanie:
Skoki 12A
tel. 792 867 003
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz