Artykuł sponsorowany

Jak działa fotowoltaika

Jak działa fotowoltaika

Fotowoltaika to obecnie bardzo modne hasło. To proces wytwarzania energii elektrycznej z darmowego promieniowania słonecznego. Energia słoneczna może być wykorzystywana do zasilania niewielkich urządzeń przenośnych oraz do ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania wody w budynkach mieszkalnych. Każdy może czerpać korzyści z naturalnego źródła energii. Jak zbudowana jest instalacja fotowoltaiczna?

Gdzie powstaje energia elektryczna?

Zestaw instalacji fotowoltaicznej, który jest źródłem energii odnawialnej składa się z paneli fotowoltaicznych – zbudowanych z ogniw fotowoltaicznych, które wykorzystują energię słoneczną do produkcji energii elektrycznej, falownika- zmieniającego prąd stały na prąd zmienny oraz liczników zużycia i produkcji energii i okablowania. Połączenie tych elementów ma zapewnić ciągłość przesyłu energii elektrycznej.

Podstawowym elementem instalacji fotowoltaicznej są ogniwa fotowoltaiczne. Ogniwa to nic innego niż układy zbudowane z materiału półprzewodnikowego. Energia ze słońca zostaje przekształcona w prąd stały w ogniwach, dzięki wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego. Pod wpływem działania czynników zewnętrznych takich jak temperatura lub promieniowanie słoneczne, przewodzi on ładunek elektryczny. Przy produkcji ogniw najczęściej wykorzystywanym półprzewodnikiem jest krzem. Grupa modułów zasilająca jeden falownik tworzy panel fotowoltaiczny, natomiast elementem pozwalającym na zamontowanie paneli na gruncie lub budynku jest konstrukcja wsporcza. Zapewnia ona jednocześnie stabilność całego układu. Prąd powstały w modułach zostaje przekazany do falownika. Jego zadaniem jest przekształcenie go na prąd zmienny cechujący się parametrami zgodnymi z tymi, które posiadają domowe gniazdka. Falownik na bieżąco dopasowuje parametry generowanego prądu do parametrów domowej sieci oraz wyłącza się w momencie wykrycia jakiejkolwiek awarii. Monitoruje on także wszelkie parametry, które mogą być użyteczne do analizy działania całej instalacji fotowoltaicznej. Licznik dwukierunkowy zlicza energię elektryczną wyprodukowaną przez instalację oraz pobraną z sieci energetycznej - może się zdarzyć, iż energii wytworzonej przez mikroelektrownię będzie za duża lub za mała w stosunku do zapotrzebowania. Nadmiar energii zostaje przekazany do sieci energetycznej. W sytuacji, gdy istniejącego zapotrzebowania nie uda się całkowicie pokryć wykorzystując wcześniej wytworzoną i odebraną energię, pozostała różnica zostaje wyrównana energią z sieci.

Fotowoltaika to połączenie ekologii i ekonomii. Oczywiście ma też swoje wady i jest niestety stosunkowo droga w inwestycji. Rozwiązaniem może być pozyskanie dotacji z gminnego programu. Wnioski na dotację są bardzo szczegółowe, czasami wymagają pomocy specjalisty z uprawnieniami. Biorąc jednak pod uwagę długofalowość wykorzystania instalacji, jej montaż jest opłacalny pod względem ekonomicznym oraz dodatkowo ekologicznym.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz