Materiał Partnera

Jak dopasować klasyczny dywan do wystroju wnętrza?     

Jak dopasować klasyczny dywan do wystroju wnętrza?     
Dywan to nie tylko funkcjonalny dodatek do wnętrz, lecz element wystroju równie ważny, jak dekoracyjne drobiazgi czy designerskie akcenty. Ze względu na sposób utkania, ornamentykę oraz jakość, może stać się prawdziwym dziełem sztuki, które będzie przyciągało uwagę odwiedzających nas gości. Dlatego tak ważnym jest, aby odpowiednio dopasować klasyczny dywan do wystroju wnętrza. Jak to zrobić?


Klasyczny dywan najlepiej sprawdzi się w tradycyjnych, klasycznych, eleganckich oraz minimalistycznych wnętrzach, których będzie stanowił wyrazisty element. Podkreśli drewniany parkiet lub marmurowe wykończenia gzymsów, doskonale korespondować będzie ze sztukateriami oraz sufitowymi rozetami. Klasyczny dywan, utkany ręcznie z wełny lub jedwabiu, o bogatej, orientalnej ornamentyce, często niosącej ze sobą określone znaczenie, barwiony naturalnymi barwnikami, takimi jak indygo, szafran czy jagody, jest ozdobą samą w sobie, dlatego powinien być odpowiednio wyeksponowany, korespondując jednocześnie z wystrojem wnętrza. Jak go dopasować?

Kolor

Dywany klasyczne charakteryzuje bogatość zdobień, przy jednoczesnej szerokiej gamie barw oraz odcieni. Do wnętrz mniejszych zatem starajmy się wybrać dywan w tonacji jaśniejszej, do przestronnych salonów, jadalni czy pokoi dziennych dobry będzie dywan nieco ciemniejszy. Taki też wybierzmy do sypialni, gabinetu czy biblioteczki, jeśli chcemy stworzyć w nich miłą, przytulną atmosferę. W pomieszczeniach stonowanych kolorystycznie, postawmy na dywany bogato zdobione, o ciekawej, gęstej ornamentyce. We wnętrzach nowoczesnych z kolei klasyczne dywany będą stanowić modny akcent. Unikatowe, ekskluzywne dywany znajdziemy w ofercie salonu Sarmatia Trading. Wytwarzane ręcznie, sprowadzane z Iranu i Indii, są luksusowym, oryginalnym, orientalnym dodatkiem.

Wzór

Kolejnym elementem, który powinniśmy brać pod uwagę, dobierając klasyczny dywan do wnętrza, jest znajdujący się na nim wzór. Dywany perskie, indyjskie, pakistańskie, afgańskie, tureckie oraz nepalskie słyną z oryginalnych wzorów, przywodzących na myśl magiczny świat wschodu, przywołując w wyobraźni odległe krajobrazy. Dlatego dobierzmy starannie wzór do stylistyki całego pomieszczenia, zwracając uwagę, czy koresponduje on ze znajdującymi się w nim dodatkami, nie tylko pod względem kolorystycznym, lecz również ich charakteru. Im więcej różnego rodzajów elementów dekoracyjnych we wnętrzu, tym wzór powinien być skromniejszy. Jeśli natomiast przestrzeń urządzona jest w sposób minimalistyczny, wówczas możemy pozwolić sobie na wyjątkowo bogato zdobiony dywan.

Wielkość

Podczas dopasowania klasycznego dywanu do wystroju wnętrza nie należy zapominać o dopasowaniu jego rozmiaru do wielkości pomieszczenia. Nie bójmy się w obszernych salonach czy jadalniach wybierać dywanów o większych gabarytach; będą wówczas doskonale wyeksponowane. Z kolei mniejsze dywaniki będą wspaniale służyły pod stoliki kawowe lub jako luksusowa, unikalna i niepowtarzalna ozdoba między na przykład kanapą a stołem.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz