Materiał Partnera

Jak dopasować klamkę do drzwi?

Jak dopasować klamkę do drzwi?

Klamka wydaje się być wyłącznie funkcjonalnym elementem urządzania mieszkania. Tymczasem to detal, który może mocno wpłynąć na wygląd nawet najciekawszych drzwi - pozytywnie, podkreślając ich charakter lub negatywnie, psując cały efekt. Jak dobrać klamkę do drzwi, aby była nie tylko funkcjonalna, ale też pasowała to pomieszczenia?

Typy klamek ze względu na funkcjonalność

Gdy kupujemy drzwi, bardzo długo potrafimy się zastanawiać nad ich kolorem, kształtem, wycięciami itp. Tymczasem klamki traktujemy po macoszemu. To błąd! Źle dobrane klamki w mieszkaniu mogą wpłynąć na całą aranżację czy być niefunkcjonalne.

Klamki dzieli się przede wszystkim na te do drzwi wewnętrznych i zewnętrznych. Klamki mają swoje klasy, co ma związek z częstością ich użytkowania. Częściej będą naciskane te w budynkach użyteczności publicznej, rzadziej te w biurach, a najrzadziej w mieszkaniach. Jeśli nie jesteśmy pewni, która z nich będzie najlepsza do naszych potrzeb, podpytajmy specjalistów od klamek i drzwi. Wszystkie typy, które mogą nas zainteresować znajdziemy na E-klamki.pl.

Oprócz typowych klamek, które się przyciska, na rynku mamy gałki, które są okrągłe lub owalne i można dzięki nim otworzyć drzwi przez pociągnięcie lub przekręcenie jej. Na rynku dostępne są też pochwyty, czyli te, które pomagają otworzyć drzwi przez pociągnięcie lub pchnięcie ich.

Klamki mogą mieć szyldy i rozety. Rozeta to część, która znajduje się nad klamką (nie jest montowana we wszystkich typach klamek), a szyld pod nią - zawiera zamek. Szyldy mogą być długie, czyli scalone z klamką albo przeciwnie - dzielone. To od nas zależy, na które z nich się zdecydujemy.

Materiał na klamki

Klamki wykonuje się z praktycznie wszystkich materiałów. Najpopularniejsze są mosiądz, stal nierdzewna, aluminium, znal czy PCV, ale tak naprawdę producentów ogranicza jedynie wyobraźnia. Możemy kupić klamki z kamienia, plastiku, srebra, szkła, a nawet bardzo ekstrawaganckie złote czy diamentowe. Oprócz decyzji, z jakiego tworzywa ma być klamka, musimy wybrać też wykończenie - z połyskiem lub matowe. Klamki mogą być malowane, chromowane, z mosiądzu i patyny, niklu, pozłacane, posrebrzane... Do rustykalnych wnętrz nie wybierajmy nowoczesnych, srebrnych prostych klamek. Z kolei te patynowane będą dziwnie wyglądały przy drzwiach nowoczesnych - szarych i białych.

Kształty klamek

Klamki mogą być proste lub rzeźbione. W sklepie znajdziemy takie zakończone hakiem, zaokrąglone, prostokątne, płaskie i obłe. Jeśli zdecydujemy się na jakieś konkretne modele, a planujemy zakup przez Internet, mimo wszystko przejdźmy się do sklepu budowlanego. Poszukajmy tam klamek o zbliżonym kształcie do tego, który planujemy kupić. Może się bowiem okazać, że klamka będzie nas kuła w dłoń przy każdym naciśnięciu albo nie będzie pasowała swoją budową do naszego nadgarstka. Nawet jeśli znajdziemy prostą, idealną klamkę do nowoczesnego wnętrza albo pięknie rzeźbioną do staromodnego, sprawdźmy jej użyteczność.
Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz