Materiał Partnera

Jak dokonać podziału majątku? Najważniejsze zasady

Jak dokonać podziału majątku? Najważniejsze zasady

Podziału majątku najczęściej dokonujemy przy okazji rozwodu – trudno więc się dziwić, że tej procedurze najczęściej towarzyszą silne emocje, które nie sprzyjają chłodnej ocenie wartości poszczególnych elementów wspólnego dobytku. Co zrobić, żeby podział majątku przebiegał sprawnie? Czego możemy się domagać? Jak podzielić majątek z małżonkiem tak, by uniknąć niepotrzebnych nieporozumień? Podpowiadamy w poniższym artykule.

Podstawowe zasady

Dokonując podziału majątku z byłym małżonkiem powinniśmy poznać podstawowe zasady dotyczące tej procedury – wiedząc, jakie mamy prawa, nie pozwolimy na odebranie nam tego, co nam się po prostu należy. Po pierwsze, warto jest wiedzieć, że podział majątku wspólnego nie podlega przedawnieniu – dlatego można o niego wystąpić nawet po dłuższym czasie od rozwodu. We wniosku o podział majątku powinniśmy wskazać, dlaczego ustała wspólność majątkowa. Trzeba też zaznaczyć, jakiego majątku ma dotyczyć podział – trzeba przy tym pamiętać, że sądowy podział majątku powinien dotyczyć jego całości, choć od tej reguły zdarzają się wyjątki.

Nie musi być po równo

Warto podkreślić, że podział majątku może odbywać się na podstawie ustalenia udziału każdego z małżonków we wspólnym dorobku. Pod uwagę brany jest wtedy zwrot wydatków i nakładów. Sąd rozstrzyga też, czy pojedyncza rzecz należy do majątku wspólnego. Warto też podkreślić, że kiedy już zapadnie prawomocny wyrok o podziale majątku, nie możemy ponownie dochodzić swoich roszczeń do przedmiotów, których dotyczyło postępowanie sądowe. Dlatego też podczas postępowania warto korzystać z pomocy doświadczonego prawnika – w otrzymaniu należnej nam części majątku wspólnego z pewnością pomoże nam Cholewińska Anna, radca prawny. Kancelaria.

Jak przebiega postępowanie?

Na początku postępowania sąd ustala skład i wartość majątku, który ma podzielić pomiędzy małżonków. W trakcie postępowania sądowego ustalane są też roszczenia dotyczące majątku wysuwane przez obu partnerów – na przykład dotyczące nierównego podziału majątku. Warto tu podkreślić, że rozliczeniu podlega między innymi zwrot wydatków i nakładów osobistych jednego małżonka na rzecz majątku wspólnego oraz zwrot wydatków i nakładów z majątku wspólnego, które zostały przekazane na majątek osobisty jednego z małżonków. Trzeba jednak pamiętać, że o zwrocie nakładów osobistych jednego z małżonków sąd może orzec tylko na podstawie wniosku zgłoszonego w pierwszej instancji. Warto też wiedzieć, że rozliczeniu podlegają wierzytelności małżonków na rzecz osób trzecich (udzielone pożyczki).

Opracowanie:
Warszawa, Podwale 17 lok. 205
tel. 22 831 00 52
Oceń artykuł (2)
5,0
Komentarze
Dodaj komentarz