Materiał Partnera

Jak dokładnie przebiegają prace rozbiórkowe?

Jak dokładnie przebiegają prace rozbiórkowe?

Rozbiórka budynków może odbyć się na wiele sposobów. Wszystko uzależnione jest od wielkości danego budynku oraz niezbędnych do dokonania formalności. Bardzo często rozbiórka budynku nie należy do tanich usług. W związku z tym jeszcze przed rozpoczęciem prac, warto dokładnie oszacować wszelkie koszty oraz przebieg czynności. To bardzo ważne, gdyż z pewnością nie będziemy zaskoczeni po zakończeniu prac.

Jak wyglądają formalności prawne?

Prace związane z rozbiórką budynku podlegają pod kodeks prawa budowlanego, gdzie zawarte są informacje o formalnościach koniecznych do załatwienia przed rozpoczęciem prac. Jeżeli nie zostaną one spełnione, niezbędne będzie poniesienie naprawdę wysokich kar finansowych. Specjaliści z firmy Budmar Przemysław Marcinów wskazują, że najprostszym rozwiązaniem są prace, które nie wymagają posiadania specjalnego zezwolenia. Rozbiórka budynków bez zezwolenia może się odbyć w przypadku, gdy nieruchomość została zlokalizowana przynajmniej metr od granicy, a jej wysokość nie przekracza 8 metrów. W innym przypadku niezbędne jest zgłoszenie prac do Starostwa Powiatowego wraz z konieczną dokumentacją. Koszty rozbiórki z pewnością będą wysokie w przypadku budynków o wysokości ponad 8 metrów. Koszt prac zależy od rozmiarów całej budowli. Najczęściej cena podawana jest za metr sześcienny kubatury. Najdroższe są prace związane z rozbiórką żelbetonowych budynków. Bardzo często w trakcie wykonywania prac może dojść do wystąpienia różnego rodzaju trudności.

Rodzaje rozbiórki

Rozbiórka może odbywać się ręcznie lub przy wykorzystaniu ciężkiego sprzętu. Rozbiórka budynków przy pomocy specjalistycznych urządzeń charakteryzuje się szybkim czasem realizacji. Nie pozwala ona jednak na odzyskanie różnego rodzaju materiałów. Zgromadzony gruz będzie konieczny do zutylizowania. W niektórych przypadkach rozbiórka budynków specjalistycznym sprzętem może okazać się niemożliwa. Powodem będą niestandardowe rozmiary działki czy też bliskość pozostałych budynków.

Prace ręczne charakteryzują się dłuższym czasem realizacji oraz dużą uciążliwością. Jednak daje nam możliwość odzyskania takich materiałów jak cegła czy też drewno. Najczęściej można je wykorzystać do budowy nowego budynku.

Opracowanie:
Lutynia, Wrocławska 18
tel. 512 142 312
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz