Materiał Partnera

Jak dochodzić odszkodowania po uszkodzeniu sieci światłowodowej?

Jak dochodzić odszkodowania po uszkodzeniu sieci światłowodowej?

Uszkodzoną sieć światłowodową musimy przede wszystkim szybko naprawić. Jeśli chodzi o koszt tego przedsięwzięcia, wiele zależy przede wszystkim od tego, w jaki sposób powstała awaria. Jako że sieci światłowodowe to w Polsce dość nowa sprawa, najczęściej ich uszkodzenia powstają na skutek działalności człowieka. By skutecznie dochodzić swoich praw – w tym przypadku odszkodowania od sprawcy awarii – musimy nie tylko zadziałać sprawnie po fakcie, ale także uprzednio dobrze się zabezpieczyć.

O co należy zadbać, by uszkodzenie przewodów światłowodowych nas nie zaskoczyło?

Wszystko zaczyna się już na etapie planowania inwestycji powiązanej z budową sieci światłowodowej. Musimy przede wszystkim zadbać o to, by cała sieć została zinwentaryzowana powykonawczo. Pozwoli to na uprawomocnienie jej przebiegu, a także naniesienie go na mapy geodezyjne. Stanowią one praktyczny dowód w każdej sprawie powiązanej z uszkodzeniem sieci światłowodowej podczas robót ziemnych. Istotne jest także to, by przewody zostały zakopane na odpowiedniej głębokości, a w trakcie budowy sieci zostały użyte stosowne oznaczenia – głównie taśma ostrzegawcza. Pozwoli to na uniknięcie ewentualnego sporu o niedochowanie kwestii formalnych w trakcie budowy sieci.

Dokumentacja uszkodzenia i jego likwidacja

W dalszej kolejności wymagane jest utworzenie dokumentacji z miejsca zdarzenia wraz z fotografiami i protokołem. Następnie możemy zatrudnić profesjonalną firmę zajmującą się naprawą sieci światłowodowej, taką jak zakład usług teletechnicznych Teleelektronik. Nie będziemy mieli wówczas problemu z rzetelnym udokumentowaniem przebiegu prac naprawczych. Ma to na celu ustalenie rzeczywistych kosztów, które musieliśmy ponieść w związku z awarią sieci światłowodowej. Do kosztów samej naprawy musimy doliczyć także straty związane z przerwą w świadczeniu usług. Wynikają one zwykle z konieczności spłaty odszkodowań klientom odciętym od sieci na czas eliminacji usterki.

Wezwanie odpowiedzialnego do zapłaty

W dalszej kolejności możemy wezwać sprawcę awarii do zapłaty. Znając już koszty naprawy sieci światłowodowej, możemy powołać się na konkretne kwoty. Oczywiście ubezpieczyciel sprawcy będzie próbował ją pomniejszyć lub w ogóle zakwestionować. Jeżeli dochowaliśmy wszelkich formalności, sporządziliśmy rzetelną dokumentację i nie mamy sobie nic do zarzucenia, z pewnością uzyskamy odszkodowanie na odpowiednią kwotę.

Opracowanie:
Kędzierzyn-Koźle, Mostowa 11
tel. 502 681 701
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz