Materiał Partnera

Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej?

Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej?

Rozmowa kwalifikacyjna to dla wielu osób jedno z najbardziej stresujących przeżyć. Szczególnie dotyczy to osób młodych, które nie mają doświadczenia w rozmowach o pracę. Dla nich szukanie zatrudnienia jest szczególnie trudne. Warto wiedzieć, że szukania pracy można się nauczyć! W tym tekście znajdziesz wskazówki, jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej.

Najczęściej popełniane błędy na rozmowie kwalifikacyjnej

Rozmowa kwalifikacyjna to oficjalne spotkanie. Jego przebieg jest ściśle ustalony i ma konkretny cel. To sztywne ramy, jednak dzięki temu rozmowy o pracę są dość przewidywalne i umiejętność brania w nich udziału można wyćwiczyć. Zacznijmy od tego, aby uniknąć rażących błędów. Przywoła je specjalistka z agencji pracy Beetsma:

Błędów należy unikać jeszcze przed rozmową, np. podczas pisania CV. Osobiście odradzam kłamanie w życiorysie zawodowym. To naprawdę łatwo wykryć, kontaktując się z podanymi w CV firmami albo przeprowadzając test umiejętności, np. językowych. Niestety, wciąż jakieś 80% kandydatów kłamie w CV, a wykrycie takiego kłamstwa jest dyskwalifikujące. Wiele błędów wiąże się także z niedociągnięciami w dziedzinie kultury osobistej. Zbyt luźny ubiór, dzwoniący telefon, spóźnienia bez uprzedzenia, przechodzenie na „ty”, lekceważąca postawa – to także sprawia, że pracodawca ma ułatwiony wybór, bo eliminuje takie osoby z miejsca. Umiejętności można doszlifować szkoleniami, ale obycie i postawę wobec pracy trudno zmienić.

Wiele błędów kandydaci popełniają w stresie. Zapominają np. o przywitaniu czy pożegnaniu. Niekiedy też boją się zadawać pytania. To błąd! Rozmowa kwalifikacyjna to okazja do poznania się i określenia, czy obie strony chcą nawiązać współpracę. Brak pytań ze strony kandydata jest odczytywany jako brak zainteresowania firmą.

Jak zrobić dobre wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej?

Rozmowa kwalifikacyjna to trudna sytuacja, jednak jest jedna ogólna zasada: jeśli nie wiesz, jak się zachować, zachowuj się przyzwoicie. Warto więc pamiętać o zwykłej grzeczności – to zawsze bezpieczne rozwiązanie.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? Poszukujący pracy wiele uwagi przywiązują do stroju – i słusznie! Nie należy jednak przesadzać. Strój na rozmowę kwalifikacyjną powinien być elegancki, ale też skromny. Mocny makijaż, obwieszanie się biżuterią czy kolorowe krawaty raczej odpadają, chyba że firma w ogłoszeniu zasugerowała bardzo luźny styl komunikacji.

Należy unikać ubioru sportowego, młodzieżowego i wyzywającego. Najlepiej postawić na klasykę. W przypadku pań: koszula i spódnica albo sukienka, niewielki obcas, dyskretna biżuteria i delikatny makijaż wystarczą. Uwaga! Nawet w gorące dni konieczne są rajstopy. Panowie mają jeszcze łatwiej: najlepiej postawić na garnitur w przypadku ubiegania się o stanowisko w biurze. Jeżeli celujesz w „luźny” start-up, minimum to koszula i marynarka, jednak i tu garnitur nie będzie błędem.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz