Artykuł sponsorowany

Jak dobrać, zmontować i użytkować rusztowanie elewacyjne?

Jak dobrać, zmontować i użytkować rusztowanie elewacyjne?
Rusztowania są pomocne przy remontach różnego rodzaju budynków, niezależnie od ich wielkości, przeznaczenia i stanu technicznego. Właściwie dobrane, zmontowane i użytkowane są bezpieczne dla pracujących na nich robotników i przechodzących w ich pobliżu ludzi. Profesjonalnym montażem i wynajmem rusztowań zajmuje się wiele firm. W jaki sposób stawiają tego typu konstrukcje?

Czym jest rusztowanie elewacyjne?

Rusztowanie elewacyjne to jedno z kilku rusztowań używanych na placach budowy i podczas remontu różnego rodzaju obiektów. Inna nazwa to rusztowanie ramowe złożone z płaskich konstrukcji ramowych i tworzące proste powierzchnie. Stosuje się je w budownictwie ogólnym, a zwłaszcza w budownictwie miejskim i kubaturowym. Szczególnym typem rusztowania elewacyjnego jest rusztowanie warszawskie stosowane przy remontach niewielkich budynków. Innymi rodzajami rusztowań są: modułowe, w których poszczególne części łączone są specjalnymi modułami, przejezdne (ruchome) przeznaczone do wielokrotnego stosowania w różnych miejscach budowy, rurowo-złączkowe używane podczas prac przy niestandardowym obiekcie.

Użytkowanie rusztowania elewacyjnego

Przed rozpoczęciem prac na rusztowaniu wymagany jest jego odbiór techniczny. Przeprowadza go kierownik budowy, który w odpowiednich dokumentach określa: użytkownika, przeznaczenie rusztowania, wykonawcę montażu, dopuszczalne obciążenia, datę przekazania do użytkowania, oporność uziomu, daty następnych przeglądów technicznych. Po kontroli wywiesza się specjalną tablicę, a miejsca, w których robotniczy powinni nosić środki ochrony indywidualnej, oznacza się znakami. Przeglądy techniczne powinny odbywać się na co dzień, co dziesięć dni lub w sytuacjach wyjątkowych. Doraźnie powinna być także przeprowadzana kontrola obciążenia użytkowego.

Montaż rusztowania elewacyjnego

Wynajem i montaż rusztowań, w tym rusztowania elewacyjnego, można zlecić firmie specjalizującej się w tego typu usługach. Jedną z nich jest firma Monter Konstrukcje Rusztowaniowe miejscowości Wiączyń Dolny w województwie łódzkim. Pracownicy, którzy montują rusztowanie, mają odpowiednie szkolenie i uprawnienia oraz korzystają ze specjalistycznego sprzętu ułatwiającego pracę i chroniącego przed upadkiem lub urazami. Należy pamiętać o właściwym podłożu i przymocowaniu rusztowania, uziemieniu, zamocowaniu stężeń (elementów stabilizujących rusztowanie), stabilizacji za pomocą kotew o różnej długości. Ważne jest także zamontowanie poręczy ochronnych, desek krawężnikowych, daszków ochronnych i graficznych oznakowań informujących o zakazie wspinania się na rusztowanie.
Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz