Artykuł sponsorowany

Jak dobrać wkład do domowego kominka?

Jak dobrać wkład do domowego kominka?

Wkład kominkowy to serce kominka, które warunkuje jakość jego pracy oraz wpływa
na komfort użytkowania. Powinien być trwały i odporny na korozję – wykonany z materiałów, które doskonale znoszą wysokie temperatury. Od jego jakości zależy ilość pracy, jaką trzeba będzie wykonać przy obsłudze, a także bezpieczeństwo i efektywność grzania. Jak wybrać odpowiedni wkład do swojego domu?

Materiał konstrukcyjny

Najistotniejszą cechą wkładu kominkowego jest materiał, z którego został on wykonany. W ofercie sklepów można zaleźć produkty stalowe oraz żeliwne. Różnią się one parametrami technicznymi i wytrzymałością. Kominki żeliwne są masywniejsze, mają grubsze ścianki i dzięki temu znoszą też wyższe temperatury. Z drugiej strony są znacznie cięższe od tych stalowych.

Wśród wkładów żeliwnych wyróżnia się modele spawane i odlewane. Drugi typ charakteryzuje się większą szczelnością, ponieważ nie posiada żadnych łączeń. Wkłady kominkowe z żeliwa, które oferuje między innymi firma Niko. Kominki. Tomasz Janas, można również formować w ciekawe i niestandardowe kształty, tworzyć ornamenty, dzięki którym są bardzo dekoracyjne lub mają stylowy charakter. Z kolei wkłady stalowe są znacznie lżejsze, łatwiejsze w montażu i tańsze. Ich wnętrze jest wykładane specjalnymi powłokami, które akumulują ciepło, dlatego stal nie nagrzewa się tak bardzo, a ciepło nie przenosi się na ściany. Ich atutem jest też dodatkowy króciec, który umożliwia podłączenie np. przewodu z powietrzem.

Moc i sprawność kominka

Kominki pełnią nie tylko rolę dekoracyjną, ale również służą ogrzewaniu pomieszczenia. Aby były efektywne, konieczne jest dobranie takiej ich mocy, dzięki której zostanie osiągnięty komfort termiczny. Dotyczy to szczególnie tych kominków, które stanowią serce układu DGP i odpowiadają za ogrzanie całego domu. Podczas obliczania mocy grzewczej należy wziąć pod uwagę zapotrzebowanie na ciepło. Obie wartości powinny być do siebie zbliżone. Standardowo zakłada się, że do ogrzania pomieszczenia o kubaturze 25 m3 potrzeba 1kW energii cieplnej. Oznacza to, że jeśli pokój ma 2,5 m wysokości, to 1kW zagwarantuje ciepło na powierzchni 10 m2.

Drugą istotną wartością jest efektywność grzewcza wkładu. Wskazuje ona, ile produkowanego ciepła zostanie wykorzystane do ogrzania domu, a ile zostanie stracone. Najlepsze kominki mają efektywność na poziomie 70%, a przy ograniczonym dopływie powietrza – 80% i więcej.

Szyby kominkowe

W kominkach zamkniętych istotnym elementem jest szyba. Może ona być zamontowana tylko z przodu lub również na ścianach bocznych. Taki kominek świetnie sprawdza się w otwartych pomieszczeniach o dużej powierzchni. Wstawienie szyb ze specjalnego szkła zmienia nieco możliwości grzewcze konstrukcji, ponieważ zamknięty kominek emituje znacznie mniej ciepła niż ten otwarty. Jednocześnie sprawia, że palenie ognia jest bezpieczniejsze i pozostaje pod ścisłą kontrolą.

W kominkach znacznie lepiej sprawdzają się szyby panoramiczne, ponieważ ilość emitowanego przez nie ciepła utrzymuje się na poziomie 45%. Szyby płaskie emitują go o połowę mniej. Wybierając kominek z szybą, warto sprawdzić, czy ma ona dodatkowe zabezpieczenia przez zabrudzeniem. Może to być warstwa tlenku metalu lub specjalna kurtyna powietrzna.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz