Jak dobrać rolety balkonowe?

Jak dobrać rolety balkonowe?

Drzwi balkonowe ze względu na swój duży rozmiar, wymagają rolet o odpowiednim stopniu przepuszczalności światła i idealnie dobranego rozmiaru. Chcesz wiedzieć, jak skutecznie ochronić salon przed przegrzaniem i dobrze dopasować rolety balkonowe do wystroju pomieszczenia? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie rolet tego typu i jak dobrać je do wnętrza.

Na co zwrócić uwagę, wybierając rolety na balkon?

Drzwi balkonowe wraz z przylegającymi do nich oknami tworzą dużą powierzchnię, która zimą pozwala słońcu rozjaśnić i ocieplić wnętrze naszego salonu, jednak latem może być nieco problematyczna – szczególnie, jeśli posiadamy okna od zachodniej strony. Wysoką przepuszczalność światła możemy w prosty sposób zminimalizować za pomocą odpowiedniej przesłony. Jakiej?

Przede wszystkim, wybierając rolety balkonowe, musimy zwrócić uwagę na to, by skutecznie chroniły one wnętrze salonu przed promieniami słonecznymi, które po południu mogą przeszkadzać nam w pracy czy wypoczynku. Ponadto pamiętajmy, że drzwi balkonowe powinny mieć możliwość swobodnego otwierania się i pozwalać na wygodne wychodzenie i wchodzenie na taras. Kupując rolety, zwróćmy uwagę na to, by łatwo było je zdemontować w celu wyczyszczenia okien, jak i samej tkaniny. Dodatkową zaletą rolet balkonowych będzie możliwość swobodnego sterowania światłem, które wpada do pomieszczenia i ograniczenie dostępu owadów. Musimy też pamiętać, by tkanina dobrze komponowała się z wystrojem całego pomieszczenia.

Czego unikać?

W przypadku rolet do okien balkonowych należy unikać modeli wolnowiszących, które mogą sprawiać trudności w dostępie do klamki czy rozchyleniu okna w oczekiwanym przez nas zakresie. Jeśli już zdecydujemy się na takie rozwiązanie, lepiej kupić dwie rolety – osobną do okna i osobną na drzwi balkonowe.

Ograniczenia mogą stwarzać również rolety rzymskie, ponieważ przy ich pełnym rozłożeniu najprawdopodobniej będziemy zmuszeni podnosić je do linii klamki i z powrotem, aby wyjść na taras. Jest to dobre rozwiązanie jedynie dla osób, które pozostawiają rolety rozłożone przez większą część dnia.

Nietrafionym pomysłem będą również rolety bambusowe, które są delikatne – a to istotna wada w przypadku często otwieranych drzwi balkonowych – i niezbyt dobrze prezentują się w połączeniu z, popularnymi w Polsce, oknami PCV. Jeśli zależy nam na stylowym wyglądzie, pamiętajmy, że taki model będzie pasować jedynie do drewnianej ramy.

Jakie rolety na balkon wybrać?

  • Rolety mini – zasłony tego typu pełnią zarówno funkcję dekoracyjną, jak i praktyczną. To my decydujemy, czy roleta będzie firanką, roletą zaciemniającą czy roletą transparentną (po zwinięciu ją w rolkę). Ze względu na prowadzenie żyłkowe roleta typu mini idealnie przylega do szyby nawet przy uchylonym oknie balkonowym.
  • Rolety plisowane – to świetne modele do długich okien i drzwi balkonowych. Ich konstrukcja sprawia, że możemy zdecydować, jaką część okna mają zasłaniać, dzięki czemu możemy kontrolować natężenie światła w salonie.  Jeśli wybierzemy roletę z zaimpregnowanego tworzywa sztucznego, nie będzie łatwo się kurzyła.
  • Roleta typu dzień-noc – te nowoczesne i stylowe rolety łączą w sobie rolę ściemniania z funkcjami, jakie pełnią firanki i żaluzje. Za ich pomocą możemy regulować dopływ światła nawet , gdy są całkiem opuszczone. Rolety tego typu są łatwe w montażu, dzięki czemu możemy je szybko i łatwo zdjąć lub przełożyć na inne okno.
  • Roleta kasetowa – ten model to rozwiązanie dla fanów eleganckich i praktycznych rozwiązań. Rolety tego typu świetnie uzupełniają design okna, dobrze wyglądają w każdym pomieszczeniu i skutecznie zabezpieczają przed nadmiernym nasłonecznieniem salonu. Ponadto są dostępne w wielu wzorach i kolorach, mogą być również pokryte impregnatem antystatycznym.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także