Artykuł sponsorowany

Jak dobrać parametry podnośnika koszowego?

Jak dobrać parametry podnośnika koszowego?

Nie zawsze istnieje możliwość rozstawienia rusztowania do przeprowadzenia prac na wysokości. Alternatywą dla nich staje się wykorzystanie podnośników koszowych, które występują w wielu wariantach konstrukcyjnych. O bezpieczeństwie jego użytkowania decyduje jeszcze szereg innych parametrów, które powinny determinować wybór konkretnego modelu. Przybliżamy je w poniższym artykule.

Rodzaj napędu

Pod tym względem do wyboru są dwa typy maszyn, czyli spalinowe z silnikiem diesla lub elektryczne. Jeśli typ wykonywanych prac na wysokości przewiduje zastosowanie podnośnika na zewnątrz, warto wykorzystać do nich pierwsze z wymienionych. Cechują się one bowiem większą mocą i nie mają trudności z poruszaniem się nawet po trudnym, nierównym terenie, zwłaszcza te umieszczone na podwoziu gąsienicowym. Zwyżki spalinowe mogą być stosowane również wewnątrz budynków, ale tylko pod warunkiem wytrzymałego podłoża oraz możliwości odprowadzenia wytwarzanych spalin na zewnątrz. Lepiej jednak w takiej sytuacji wybrać urządzenia zasilane akumulatorowo. Przede wszystkim ze względu na ich mniejsze gabaryty, wagę całkowitą oraz cichą pracę. Wśród takiego sprzętu można wyróżnić między innymi podesty nożycowe, czy też masztowe, dostępne na przykład w ofercie kupna bądź wynajmu firmy Mateco, znajdującej się w Tychach.

Sposób transportu

Tego rodzaju maszyny można podzielić pod tym względem na trzy podstawowe typy. Podnośniki montowane na podwoziu samochodowym, zwyżki na przyczepach samochodowych oraz podesty samojezdne. Platformy samojezdne umieszczane są na własnych podwoziu, sprawdzają się do realizacji prac na niewielkim obszarze, np. na terenie magazynu lub fabryki. Podnośniki samojezdne nie mogą poruszać się po drogach publicznych, przewożone są przy pomocy transportu niskopodwoziowego. Podnośniki montowane na przyczepie samochodowej przystosowane są do holowania za pojazdem osobowym, ze względu na swoją mobilność, będą lepsze podczas konieczności częstej zmiany lokalizacji urządzenia w dużych odległościach podobnie jak zwyżki na samochodach. Tak więc już sama konstrukcja ma niebagatelne znaczenie dla wygody eksploatacji zwyżki, niezależnie od tego, czy chodzi o jej wynajęcie czy też zakup.

Obszar roboczy i udźwig

O bezpiecznej eksploatacji urządzenia poza doświadczeniem i uprawnieniami operatora, decydują właśnie te parametry. Obszar roboczy to maksymalna wysokość, na jaką może zostać uniesiona platforma oraz wysięg boczny, czyli odległość, na jaką może zostać przeniesiony kosz względem osi zwyżki. Najwyższe wartości pod tym względem osiągają podnośniki teleskopowe bądź teleskopowo-przegubowe. W związku z tym baza nie musi znajdować się bezpośrednio pod miejscem wykonywanych prac. Są pomocne na przykład przy pielęgnacji koron drzew, montażu reklam, odśnieżaniu dachów. Te cechy pozwalają również dobrać rodzaj maszyny do wielkości powierzchni, jaka będzie dostępna w danym miejscu. Niezwykle istotną rolę odgrywa również maksymalny udźwig, na który składa się ciężar osób i narzędzi podnoszonych w koszu. Należy pamiętać, że im większy jest zasięg roboczy podnośnika, tym mniejsze są jego możliwości właśnie pod tym względem.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz