Materiał Partnera

Jak dobrać oświetlenie do łazienki?

Jak dobrać oświetlenie do łazienki?

Łazienka to pomieszczenie używane nie tylko do wykonywania różnych zabiegów pielęgnacyjnych i higienicznych, lecz również miejsce, gdzie możemy się zrelaksować i odprężyć. Oświetlenie, które wybierzemy, powinno więc być w stanie sprostać tym wymaganiom. Trzeba także pamiętać o wymogach bezpieczeństwa. Miejsce o dużej wilgotności, w którym istnieje duże ryzyko zachlapania używanych lamp, powinno być wyposażone w oprawy, które eliminują ryzyko porażenia.

 

Klimat i pełna jasność – lampy do łazienek

Przy wyborze oświetlenia do łazienki warto zadbać o to, by każda ze stref była oświetlona w sposób, który zapewni nam odpowiednią jasność. Najprostszym rozwiązaniem jest wybór różnych lamp łazienkowych dopasowanych do konkretnego miejsca. Warto zadbać o oświetlenie ogólne, np. w postaci centralnie umieszczonej lampy sufitowej. Dzięki temu zapewnimy sobie dobre światło przy mniej wymagających czynnościach. Przy lustrze i umywalce dobrze jednak umieścić dodatkowe punkty świetlne. W takiej roli dobrze sprawdzają się rozmaite kinkiety, zwłaszcza takie, w których strumień światła można precyzyjnie ukierunkować.

 

Poza oświetleniem funkcjonalnym warto zadbać również o oświetlenie dekoracyjne. W tej roli znakomicie sprawdzą się rozmaite taśmy LED czy lampy umożliwiające zmianę natężenia i barwy światła. Warto wykorzystać również możliwość montażu oświetlenia w meblach łazienkowych. Umiejętnie rozmieszczone pomogą nam w uzyskaniu klimatu idealnego do relaksującej kąpieli z kieliszkiem dobrego wina.

 

Wybierając oprawy do łazienki, nie można zapominać o dopasowaniu ich stylu do tego, w jakim zostało zaprojektowane całe wnętrze. Do łazienek zaaranżowanych nowocześnie lepiej wybrać lampy o prostych, geometrycznych kształtach. We wnętrzach tradycyjnych lepiej sprawdzą się oprawy o bardziej zróżnicowanych formach.

 

Bezpieczne oświetlenie łazienkowe

Oświetlenie do łazienki powinno być również dopasowane do miejsca, w którym będzie umieszczone pod względem klasy wodoodporności. Jest ona oznaczona literami IP oraz dwucyfrowym symbolem liczbowym. Kluczowa jest tu druga cyfra, która świadczy o stopniu ochrony przed wodą. W łazience znajdą zastosowanie oprawy IPX7 w przypadku oświetlenia znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie wanny czy prysznica w tzw. strefie 0. W strefie 1, czyli bezpośrednio nad wanną czy brodzikiem prysznicowym mogą się znaleźć oprawy klasy IPX5. W pasach 60 cm przylegających bezpośrednio do prysznica lub wanny montuje się oprawy IPX4. Takie oświetlenie powinno znaleźć się też w odległości 60 cm od umywalki – mówi przedstawicielka sklepu internetowego Światło-Cienie. W pozostałej części łazienki wystarczą oprawy IPX1, choć nie ma przeszkód, by w dowolnym miejscu zamontować lampę o wyższym stopniu ochrony niż wymagana – dodaje specjalistka.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz