Materiał Partnera

Jak dobrać okulary korekcyjne?

Jak dobrać okulary korekcyjne?

Przed wyborem odpowiednich okularów korekcyjnych należy zwrócić uwagę na szkła. Powinny być dobrane indywidualnie, po badaniu wzroku w salonie optycznym. Ważne są też oprawki, które powinny pasować do twarzy. Dobrze dobrane okulary będą służyły przez wiele lat i w znaczący sposób podniosą poziom życia, niezależnie od tego, czy używa się ich tylko do czytania, czy nosi przez cały czas.

Czym są okulary korekcyjne?

Okulary korekcyjne powinny być noszone przez osoby cierpiące na wady wzroku. Soczewki stosowane w takich okularach mogą być bardzo różne. Do najpopularniejszych należą:

  • jednoogniskowe,

  • jednoogniskowe relaksacyjne,

  • soczewki do bliży,

  • soczewki progresywne,

  • soczewki dwuogniskowe,

  • soczewki fotochromowe.

Soczewki w okularach korekcyjnych pełnią różne funkcje. Mogą zapewniać ostre widzenie do dali lub bliży, korygując przy tym krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm. Szkła relaksacyjne zawierają dodatek, który pozwala na wygodną pracę w bliży np. podczas czytania lub pracy na komputerze. Ciekawą propozycją i alternatywną dla klasycznych okularów przeciwsłonecznych są soczewki fotochromowe, które automatycznie dopasowują się do warunków zewnętrznych poprzez przyciemnienie lub rozjaśnienie w zależności od ilości światła słonecznego.

Jak wybrać najlepsze okulary?

Wybór najlepszych okularów nie jest prosty. Jak podkreślają specjaliści z firmy PER OPTYK Podkowińscy – należy najpierw udać się do okulisty lub optyka i za pomocą komputerowego badania wzroku określić wadę. Po dobraniu szkieł pozostaje tylko wybór opraw. Istotne jest określenie kształtu twarzy. Osoby mające twarz owalną mogą pozwolić sobie na bardziej wyraziste i ostro zakończone oprawki. Ostrzejsze rysy skłaniają do wyboru oprawek zaokrąglonych, które łagodzą wygląd twarzy.

Ważne jest też przeznaczenie okularów i wielkość oprawek. W okularach, które służą do pracy lub czytania, można zdecydować się na mniejszy rozmiar. Szkła, które mają służyć w codziennym funkcjonowaniu, nie mogą ograniczać pola widzenia. Oprawki w takim przypadku muszą być odpowiednio większe, aby zapewniać komfort noszenia. Okulary nie mogą też uciskać ani spadać z głowy przy pochylaniu.

Ważny jest także wybór koloru oprawek oraz materiału, z którego zostaną zrobione. Najpopularniejsze są oprawki z trwałego plastiku, które są lekkie i odporne na uszkodzenia. Do zakupu zachęca także ich stosunkowo niska cena. Oprawki z drewna lub metalu przeznaczone są dla osób, które lubią wyróżniać się z tłumu, a oprawki tytanowe są najtrwalsze i sprawdzą się u osób, które prowadzą aktywny tryb życia.

Opracowanie:
Inowrocław, Poznańska 17
tel. 52 356 81 03
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz