Materiał Partnera

Jak dobrać odpowiednią pilarkę spalinową?

Jak dobrać odpowiednią pilarkę spalinową?

Pilarka do drewna potocznie nazywana również piłą łańcuchową to narzędzie niezwykle przydatne podczas przeprowadzania prac związanych z przycinaniem lub też całkowitą wycinką drzew w ogrodach, na działkach oraz oczywiście w lasach. Na rynku istnieją dwa rodzaje pilarek do drewna czyli elektryczne oraz spalinowe. Skupiając się na tych drugich, sprawdzimy, jakie parametry należy brać pod uwagę przy ich wyborze.

Długość prowadnicy

Pierwszym czynnikiem, który powinien zadecydować o wyborze odpowiedniej dla nas pilarki spalinowej, jest długość prowadnicy. Prowadnica to oczywiście element, po którym porusza się łańcuch tnący, a co do jej długości to zależeć ona będzie głównie od rodzaju prac, jakie mamy do wykonania. Do drobnych prac ogrodowych związanych z przycinaniem gałęzi czy też cięciem drewna przeznaczonego na opał wystarczyć nam powinna prowadnica o długości nie przekraczającej 35 centymetrów, zaś w przypadku gdy planujemy wycinać całe drzewka owocowe lub inne, które znajdują się na naszym terenie, powinniśmy sięgnąć po piłę z prowadnicą około 40-45 centymetrów. Oczywiście na rynku istnieją  również pilarki spalinowe, których długość prowadnicy może wynosić nawet 100 centymetrów, jednak przeznaczone są do profesjonalnej wycinki drzew, które posiadają naprawdę grube pnie, czyli na przykład do prac związanych z leśnictwem.

Moc pilarki spalinowej

Drugi czynnik, który również związany jest rodzajem prac, jakie zamierzamy wykonywać przy pomocy pilarki spalinowej jest oczywiście jej moc. W tej kwestii warto zauważyć, że im urządzenie będzie miało mniejszą moc liczoną w KM (konie mechaniczne), tym do mniejszych prac będzie się nadawało. Przykładowo, gdy mamy do przycięcia gałęzie, to powinno nam wystarczyć urządzenie o mocy z przedziału 1,5-2,5 KM. W przypadku gdy potrzebujemy pilarki spalinowej do cięcia drewna opałowego lub grubych gałęzi, to jej moc powinna wynosić mniej więcej 4-5 KM. Do typowych prac związanych z wycinką drzew moc pilarki powinna być nie mniejsza niż 8-9 KM.

Waga i hałas

Wybierając pilarkę spalinową, którą będziemy pracować przez nieco dłuższy czas, warto zwrócić uwagę również na jego wagę oraz poziom hałasu, z jakim mamy do czynienia przy jego działaniu. W kwestii wagi warto wybierać jak najlżejsze modele pilarek. Jeżeli zaś chodzi o hałas, to niestety nie unikniemy go, ponieważ im większa moc pilarki, tym większy hałas związany z jej pracą i dlatego też powinniśmy być również wyposażeni w specjalne słuchawki, dzięki którym nie narazimy się na uszkodzenie słuchu.

Dlaczego właśnie pilarka spalinowa?

Jak dobrze wiemy, w kwestii wyboru pilarek do drewna mamy możliwość zakupu zarówno wersji elektrycznej jak i spalinowej. Za wyborem tej drugiej wersji- czyli pilarki spalinowej przemawia przede wszystkim fakt, że jest to urządzenie w stu procentach mobilne, nie wymagające podłączenia do żadnego elementu zasilającego (tak jak w przypadku pilarki elektrycznej), a co za tym idzie mamy możliwość pracy na każdej wysokości oraz dowolnej odległości bez obaw, że zerwie nam się przewód zasilający. Wysokiej jakości pilarki spalinowe znajdziemy w sklepie ogrodniczym A-Zet, którego oferta obejmuje również serwis tych urządzeń.

Opracowanie:
Nowy Dwór Mazowiecki, Targowa paw. 15, (Targowisko miejskie)
tel. 502 459 866
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz