Artykuł sponsorowany

Jak dobrać odpowiedni system alarmowy?

Jak dobrać odpowiedni system alarmowy?

Sezon urlopowy jest tym, w którym dochodzi do największej ilości włamań. To wtedy zazwyczaj myślimy o tym, czy system antywłamaniowy oraz alarmowy w naszym mieszkaniu jest wystarczający i odporny na wtargnięcie przestępców. Z pewnością warto sobie takie pytanie postawić odpowiednio wcześniej, np. podczas większego remontu, aby zamontować urządzenia, które będą stanowić uzupełnienie antywłamaniowych drzwi oraz okien.

Zadania instalacji alarmowej

Domowy system antywłamaniowy powinien posiadać możliwość wykrycia nieautoryzowanego otwarcia drzwi i okien, oraz poruszanie się po danym obszarze . Takie wymagania znajdują się w rozporządzeniu MSWiA, którym zazwyczaj kierują się firmy tworzące instalacje alarmowe. Są to sieci, na które składają się takie urządzenia jak czujniki ruchu, detektory, sygnalizatory oraz centrala alarmowa, manipulator, to podstawa współczesnego systemu alarmowego tłumaczą pracownicy firmy InstalDom. Dzięki rozbudowie o kolejne urządzenia w systemy te pozwalają na zdalną kontrolę oraz odbieranie sygnałów o próbie włamania poprzez sieć GSM lub Internet.

Instalacja radiowa czy elektryczna?

Wśród instalacji alarmowych adresowanych do budownictwa mieszkalnego można wyróżnić systemy przewodowe, gdzie poszczególne urządzenia są połączone ze sobą przewodami. Taka instalacja może być wykonana podczas większego remontu, który wymaga częściowego rozkucia ścian, co pozwala na ukrycie w nich przewodów. Drugim rozwiązaniem są instalacje alarmowe komunikujące się ze sobą drogą radiową. Jednak są one bardziej kosztowne, a fale radiowe łatwe są do zakłócenia. Można oczywiście tego uniknąć poprzez zakup urządzeń ograniczających wpływ zakłóceń, lub wykrywające próbę zagłuszania (np. ABAX 2 firmy Satel).

Rozszerzona ochrona przeciwwłamaniowa

Coraz więcej inwestorów decyduje się na uzupełnianie ochrony domu poprzez bariery podczerwieni rozciągnięte wokół budynku, które wysyłają wiązki podczerwieni do odbiorników w urządzeniach alarmowych oddalonych do 50 m. Dzięki temu można uzyskać ochronę i szybką sygnalizację w momencie, kiedy ktoś wtargnie na posesję. Nierzadko wykorzystuje się także specjalne czujniki, które reagują na pożar, zalanie, użycie gazów usypiających itp. Rozszerzona ochrona przeciwwłamaniowa często zawiera również funkcje zdalnego kontrolowania ogrzewania bądź oświetlenia.


Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz