Artykuł sponsorowany

Jak dobrać odpowiedni napęd do bramy przesuwnej?

Jak dobrać odpowiedni napęd do bramy przesuwnej?

Bramy przesuwne sterowane – za pomocą pilota, przycisku czy aplikacji w telefonie – na stałe zadomowiły się w naszym najbliższym otoczeniu. Popularność tego rozwiązania wynika z zalet, jakimi się cechuje, w tym oszczędnością miejsca na lub przed posesją, wygodą, a także walorami estetycznymi oraz nieograniczonymi możliwościami wykończenia. Jednak aby spełniała swoją funkcję prawidłowo, musi być wyposażona we właściwy napęd.

Parametry bramy przesuwnej mają znaczenie

Bramy przesuwne znajdują zastosowanie zarówno na działkach domów jednorodzinnych, jak i na posesjach należących do firm. Ze względu na swoje szerokie zastosowanie dostępne są w wielu rozmiarach, a często też producenci oferują ich wykonanie na zamówienie. Bardzo ważnym kryterium przy doborze automatyki do bram przesuwnych jest zatem waga oraz wymiary bramy. Producenci siłowników przesuwnych, a wśród nich firma Beninca, oferują swoje produkty w wariantach dostosowanych ciężaru skrzydła czy skrzydeł bramy. Ze względu na wagę bramy siłowniki możemy podzielić na siłowniki:

  • do 500 kg wagi bramy,
  • od 500 do 800 kg wagi bramy,
  • od 800 do 2000 kg wagi bramy,
  • od 2000 do 4500 kg wagi bramy.

Bramy natomiast możemy podzielić ze względu na ciężar na lekkie (do 4 m długości, do 1,7 m wysokości), ciężkie (powyżej 4 m długości, do 1,7 m wysokości) oraz bramy bardzo ciężkie, inaczej przemysłowe (powyżej 6 m szerokości i ponad 2 m wysokości). Najczęściej w domach jednorodzinnych stosowane są bramy lekkie. Ponadto przy doborze napędu do bramy należy zwrócić uwagę na jej wypełnienie – od niego zależeć będzie zapotrzebowanie na moc.

Jak wybierać napęd do bramy przesuwnej?

Najkorzystniej dla nas będzie, jeśli automatykę do bramy dobierzemy już na etapie projektowania ogrodzenia posesji. Będziemy dzięki temu w stanie odpowiednio rozplanować i zamontować instalację bez ryzyka dodatkowych prac takich jak usuwanie kostki brukowej. Podstawowym warunkiem prawidłowego działania automatyki do bramy przesuwnej jest stabilna konstrukcja i dobry stan techniczny. Bez tego siła naporu wiatru oraz ciężar bramy będą powodować odkształcenia, a te uniemożliwią sprawną pracę napędu. Musimy również upewnić się, że brama nie jest w żaden sposób uszkodzona.

Pozostałe ważne kwestie to źródło zasilania siłownika do bram oraz częstotliwość użytkowania bramy. Napęd do bramy wymaga zainstalowania ziemnego przewodu zasilającego przewodnik. Przewód ten należy umieścić na bezpiecznej głębokości i w odpowiedniej osłonie. Ponadto konieczne będzie dodatkowe okablowanie zasilające między innymi:

  • fotokomórkę,
  • lampę ostrzegawczą,
  • dzwonek,
  • domofon.

Częstotliwość, z jaką będziemy korzystać z bramy przesuwnej to kolejne kryterium, które bierzemy pod uwagę przy doborze automatyki. Ma to bowiem bezpośredni związek z żywotnością systemu. Wyróżnić przy tym możemy napędy do pracy przydomowej (do 50 cykli otwierania i zamykania bramy na dobę) oraz do pracy intensywnej (powyżej 50 cykli). Powinniśmy zatem obliczyć, ile razy na dobę korzystamy z wjazdu na posesję i na tej podstawie dobrać urządzenie sterujące.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać