Artykuł sponsorowany

Jak dobrać odpowiedni kocioł do systemu centralnego ogrzewania?

Jak dobrać odpowiedni kocioł do systemu centralnego ogrzewania?

Systemy centralnego ogrzewania najczęściej wyposażone są w różnego typu kotły grzewcze, których działanie oparte jest na różnych rodzajach paliwa, które do nich dostarczamy. Poznajmy więc nie tylko system centralnego ogrzewania od podszewki, ale również i najistotniejsze informacje na temat kotłów grzewczych, które są zazwyczaj nam niezbędne w domach jednorodzinnych.

Czym jest system instalacji centralnego ogrzewania?

Instalacja centralnego ogrzewania jest systemem grzewczym, którego działanie zazwyczaj polega na ogrzewaniu wody znajdującej się w przewodach należących do tej instalacji, czyli rurach grzewczych oraz grzejnikach. Zwykle ogrzewanie wody następuje dzięki pracy kotła czy też bojlera, jednak zdarzają się sytuacje, w których urządzenia te zastępowane są specjalną pompą grzewczą. Wśród najpowszechniej stosowanych typów centralnego ogrzewania wyróżnić możemy grawitacyjne, podłogowe, pompowe i rozdzielaczowe.

Jakie wyróżniamy rodzaje kotłów grzewczych przeznaczonych do centralnego ogrzewania?

Jak już pisaliśmy, w przypadku systemów centralnego ogrzewania zazwyczaj stosuje się różnego rodzaju kotły grzewcze (stalowe lub żeliwne), wśród których mamy możliwość wyboru pomiędzy takimi jak:

  • Kotły na paliwa stałe - Są to przede wszystkim bardzo wydajne oraz proekologiczne kotły, których działanie w obecnych czasach oparte jest głównie na paliwach takich jak ekogroszek, brykiet bądź też drewno opałowe, a coraz rzadziej stosuje się w nich węgiel.

  • Kotły gazowe - Jest to typ kotłów w których jako paliwo służące do dostarczania ciepła stosuje się gaz ziemny. Kotły te dostępne są w dwóch wersjach, czyli stojącej oraz wiszącej, a ich niewątpliwą zaletą są niskie koszty paliwa oraz bardzo wydajna i cicha praca.

  • Kotły olejowe - Są to urządzenia o stosunkowo sporych gabarytach, które również dostępne są w wersji stojącej i wiszącej, a ogrzanie mieszkania umożliwia nam stosowany w nich olej opałowy.

  • Kotły hybrydowe - Jest to rodzaj kotłów, w których możemy zastosować dwa całkowicie odmienne od siebie rodzaje paliw. A wszystko to dzięki dwóm osobnym komorom spalania, które znajdują się w jego konstrukcji.

  • Kotły elektryczne - Zdecydowanie najdroższy w użytkowaniu rodzaj kotła grzewczego z tego względu, że do ogrzania mieszkania stosuje on prąd elektryczny, który praktycznie z każdym kolejnym rokiem kosztuje coraz więcej.

Montaż i serwis kotłów grzewczych

Kompleksowe usługi związane zarówno z montażem jak i serwisem różnego rodzaju kotłów grzewczych i bojlerów zlecić możemy firmie Ostry Serwis.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz