Materiał Partnera

Jak dobrać chodnik do przedpokoju?

Jak dobrać chodnik do przedpokoju?

Podczas urządzania domu każdy długo zastanawia się, jakie meble wybrać do salonu oraz jakie dodatki kupić do sypialni. Natomiast przedpokój oraz jego wystrój są często pomijane. Jest to duży błąd, gdyż pomieszczenie to buduje pierwsze wrażenie o domu i jego mieszkańcach. Jednym z ważniejszych elementów, który musi się tam znaleźć, jest chodnik. Czym kierować się przy jego wyborze?

Jaki powinien być chodnik w przedpokoju?

Przedpokój to pomieszczenie, przez które co najmniej kilka razy w ciągu dnia przechodzą wszyscy domownicy. Z tego względu chodnik powinien być odporny na intensywne używanie. Nie mogą go zniszczyć kobiece szpilki ani energiczne, dziecięce zabawy. Wytrzymały materiał użyty do jego produkcji to gwarancja, że wybrany chodnik na długo zagości w przedpokoju.

Niemniejsze znaczenie ma to, czy łatwo będzie utrzymać go w czystości. Mieszkańcom zdarza się wnieść na butach błoto, piach lub po prostu wejść w mokrym obuwiu. Dlatego zdecydowanie trzeba zrezygnować z pomysłu zakupu chodnika z bardzo długim włosiem. Warto też zapytać sprzedawcę, czy powierzchnia wybranego modelu nie będzie absorbowała brudu i czy ewentualne plamy będzie można szybko z niej usunąć.

Rozmiar chodnika do przedpokoju

Utarło się stanowisko, że w małych przedpokojach lepiej nie kłaść chodników, gdyż jeszcze bardziej zmniejszą one optycznie przestrzeń. Czy to prawda?

„Dobrze wybrany rozmiar oraz kształt chodnika mogą zdziałać cuda. Powinien on być zawsze mniejszy niż pomieszczenie i nie dotykać jego ścian. Chodniki długie pogłębią przestrzeń, natomiast niewielkie, prostokątne modele, będą doskonale sprawdzały się w małych przedpokojach” – podpowiada specjalistka z firmy GARDIDEKOR.

Ciekawym pomysłem wydają się również chodniki okrągłe. Będą się one dobrze prezentowały w mniejszych, kwadratowych pomieszczeniach.

Kolor i wzór chodnika

Wśród modnych oraz często wykorzystywanych podczas urządzania wnętrz kolorów znajdują się odcienie szarości, a także barwy utrzymane w pastelowej tonacji. Taki chodnik zdecydowanie rozjaśni przestrzeń zwłaszcza wtedy, gdy w przedpokoju nie ma okna i dostępu do światła dziennego.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że zbyt jasne kolory oznaczają, że chodnik będzie musiał być częściej czyszczony – nawet najmniejsze zabrudzenie będzie na nim wyraźnie widoczne.

Chodnik do przedpokoju może mieć również efektowny wzór. Kolorowe pasy zdecydowanie ożywią to pomieszczenie. Osobom lubiącym nieco bardziej niesztampowy wystrój wnętrz z całą pewnością spodobają się modele z orientalnymi motywami. Wzorzyste chodniki mogą być prawdziwą ozdobą w przedpokoju, ale kiedy na ścianach znajduje się też bogato zdobiona tapeta, lepiej postawić na prosty model jednokolorowy. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz