Materiał Partnera

Jak dbać o zegarek?

Jak dbać o zegarek?

Zegarek na rękę to znany od dawna praktyczny gadżet, który oprócz odmierzania czasu może mieć różne inne przydatne funkcje, jak stoper, chronograf czy datownik. Jest także jednym z elementów kształtujących wizerunek osoby, która go nosi. Aby zegarek jak najdłużej nam służył, powinniśmy wiedzieć, w jaki sposób prawidłowo go użytkować, oraz jak często przeprowadzać konserwację. 

Jakich błędów należy unikać podczas użytkowania zegarka?

Nawet przy tak prostej czynności, jak ustawianie zegarka, można popełnić błąd. Zegarek należy nastawiać zawsze zgodnie z ruchem wskazówek. Jeżeli będziemy próbować przekręcać wskazówki do tyłu, może to spowodować uszkodzenie mechanizmu. Większość zegarków z datownikiem zmienia codziennie automatycznie kolejny dzień miesiąca na wyświetlaczu, jednak nie uwzględnia tego, że niektóre miesiące mają mniej niż 31 dni. Gdy kończy się 30-dniowy miesiąc, musimy samodzielnie zmienić datę. Nie wolno jednak przesuwać datownika między godziną 22.00 a 2.00 w nocy, aby go nie rozregulować, ponieważ w tych godzinach zegarek automatycznie zmienia datę. Zegarek, zarówno działający na baterię, jak i automatyczny, powinien być serwisowany co kilka lat. Naprawę zegarków oraz okresowe przeglądy można zlecać pracowniom zegarmistrzowskim. Zegarek, który nie jest poddawany okresowej renowacji, szybciej się zużyje. W przypadku zegarków wodoszczelnych, należy zwracać uwagę na oznaczenia stopnia wodoszczelności, które znajdują się zwykle na cyferblacie. Czasomierz, który jest odporny tylko na zachlapania lub pływanie powierzchniowe, może nie wytrzymać nurkowania. Długotrwałe moczenie zegarka oznaczonego najniższą klasą wodoodporności może spowodować jego trwałe uszkodzenie. Zegarki są również wrażliwe na znaczne zmiany warunków atmosferycznych. Jeżeli zegarek zmoczony przez deszcz wystawimy od razu na mocne słońce, spowoduje to jego zaparowanie. Takie uszkodzenie usunie tylko zegarmistrz.

Serwisowanie, konserwacja i naprawa zegarków

Aby mechanizm zegarka działał bez zarzutu, co około 20 miesięcy powinien być oddany do konserwacji. Zegarmistrz przeprowadzi czyszczenie, kontrolę wodoszczelności, wymieni  baterię w zegarku kwarcowym oraz uszczelki. Co kilka lat powinno się przeprowadzić także bardziej szczegółowy przegląd, polegający na demontażu całego mechanizmu, sprawdzeniu wszystkich funkcji, wyczyszczeniu i naoliwieniu mechanizmu, wymianie lub naprawie uszkodzonych części oraz ponownym montażu. Na warszawskiej Pradze, naprawę zegarków można zlecić firmie Kordalewski Andrzej Pracownia Zegarmistrzowska. W tej znanej pracowni z tradycjami rodzinnymi, fachowcy w ramach serwisu czyszczą, smarują zegarki, wymieniają uszczelki, baterie, w razie konieczności także szkiełka, paski i bransoletki. Naprawiają różne zegarki, od najstarszych modeli do najbardziej nowoczesnych.

Opracowanie:
Warszawa, Jagiellońska 12 lok. 68
tel. 22 619 72 33
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz