Artykuł sponsorowany

Jak dbać o wzrok? Elementy profilaktyki okulistycznej

Jak dbać o wzrok? Elementy profilaktyki okulistycznej

Tysiące osób na całym świecie boryka się z problemami związanymi ze wzrokiem. Część wad jest wrodzona. W tym przypadku możliwe jest leczenie i podejmowanie działań mających na celu zapobieganie dalszemu pogłębianiu się wady. W wielu sytuacjach odpowiednia profilaktyka i troska o wzrok zapobiegają pojawieniu się problemów.  W jaki sposób można chronić swoje oczy, aby służyły człowiekowi do końca życia?

Pracuj, ale dbaj o wzrok!

Większość ludzi pracuje przy komputerze lub spędza przy nim sporo wolnego czasu. Przy tego rodzaju aktywności warto dodatkowo zadbać o swój wzrok, aby zapobiegać problemom. Należy zwrócić uwagę szczególnie na odległość od monitora. Ta nie powinna być mniejsza niż 70 cm. Ponadto, co jakiś czas – przynajmniej raz na godzinę – trzeba robić sobie odpoczynek. Można wstać i się przespacerować. Wówczas korzyści są jeszcze większe, ponieważ odpoczywa nie tylko wzrok, ale także całe ciało. Nie zawsze jednak jest taka możliwość. Wówczas można zdecydować się na bardzo proste ćwiczenia wzroku. Specjalista z firmy Zakład Optyczny mgr inż. Łukasza Plata zauważa: Wystarczy zwykłe mruganie, aby oczy odpoczęły od aktualnie wykonywanej pracy. Inną aktywnością, która jest bardzo prosta to patrzenie w dal i skupienie wzroku na punktach oddalonych o kilka metrów. Można również wodzić oczami ósemki – dodaje.

Odpowiednia i zbilansowana dieta – stawiaj na witaminy

Właściwa dieta wpływa na zdrowie całego organizmu. Działa także na zachowanie odpowiedniego wzroku na długi czas. W jaki sposób komponować posiłki, aby cieszyć się dobrą jakością widzenia? Przede wszystkim należy spożywać:

  • dużo warzyw i roślin bogatych w witaminy,
  • orzechy i migdały, które zawierają antyoksydanty zmniejszające ryzyko zachorowania na zaćmę,
  • pestki warzyw takich jak dynia – są one źródłem cennych minerałów,
  • ryby, jajka czy awokado – bogate w kwasy omega-3.

Chroń oczy przed promieniowaniem UV

Jedną z najważniejszych kwestii jest ochrona oczu przed szkodliwym działaniem promieniowania. Zarówno latem, jak i zimą można korzystać z okularów przeciwsłonecznych z odpowiednimi filtrami. Należy zauważyć, że podobnie jak w przypadku okularów korekcyjnych, tak i tu warto skorzystać z pomocy specjalisty, który pomoże w wyborze odpowiedniego modelu dopasowanego do danej osoby i jej potrzeb.

Regularnie badaj wzrok

Najważniejszą kwestią w zakresie profilaktyki okulistycznej są jednak regularne wizyty u specjalisty. Przynajmniej raz w roku warto odwiedzić specjalistyczny gabinet, gdzie oczy zostaną poddane badaniu. Na takiej kontroli lekarz może stwierdzić, czy wszystko jest w porządku. W razie konieczności przepisywane są krople nawilżające, okulary korekcyjne lub soczewki. Szybka reakcja może wyeliminować zaistniały problem lub zapobiec dalszemu rozwojowi wady, co w niektórych przypadkach jest kluczowe.

Połączenie wszystkich wyżej wymienionych elementów może sprawić, że zachowasz sokoli wzrok na długie lata.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz