Materiał Partnera

Jak dbać o włosy?

Jak dbać o włosy?
Wiele kobiet marzy o długich i zdrowych włosach, które po umyciu i wysuszeniu dają efekt tafli. Niestety, żeby to osiągnąć, zwykle trzeba nieco zmodyfikować swoją codzienną pielęgnację. Nie oznacza to jednak, że pielęgnacja włosów jest trudna! Jak prawidłowo dbać o włosy? Czy trzeba regularnie podcinać końcówki? Czym jest równowaga PEH? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Równowaga PEH najważniejsza w pielęgnacji!

Każdy, kto interesuje się pielęgnacją włosów pewnie słyszał o tym, że najważniejsze jest zachowanie równowagi PEH. O co dokładnie chodzi? Żeby włosy były właściwie odżywione i zabezpieczone, trzeba stosować 3 typy niezbędnych składników:

  • Proteiny – składniki stanowiące budulec włosa np. keratyna.
  • Humektanty – składniki silnie nawilżające i wygładzające włosy np. galaretka z siemienia lnianego lub żel z aloesu.
  • Emolienty – składniki natłuszczające, zabezpieczające włosy przed uszkodzeniami mechanicznymi np. oleje roślinne.

Trzeba pamiętać, że szkodzi zarówno niedobór, jak i nadmiar tych składników. Zbyt duża ilość protein sprawi, że włosy będą szorstkie w dotyku i przesuszone. Nadmiar humektantów sprzyja puszeniu się włosów, natomiast emolietnów – nieświeży, przyklapnięty wygląd.

Bardzo ważne jest również świadome kupowanie kosmetyków do włosów i odpowiednie ich stosowanie. Jednym z największych błędów jest mycie włosów szamponem. Szampon służy do mycia skóry głowy. Warto sięgać po delikatne szampony bez SLS oraz innych silnych detergentów.

Zaufany salon fryzjerski

Jednym z największych mitów jest to, że podcięcie końcówek sprawi, iż włosy szybciej urosną. Przycinanie końcówek nie stymuluje wzrostu włosów, bo jest to po prostu fizycznie niemożliwe. Skąd więc nagły przyrost długości po strzyżeniu? Rozdwojone końcówki szybko się przesuszają i zaczynają kruszyć, przez co włosy skracają się szybciej, niż rosną. Regularne podcinanie końcówek sprawi, że włosy można szybciej zapuścić i będą zdrowsze. Warto korzystać z usług dobrego salonu fryzjerskiego np. Efekt, aby powierzyć swoje włosy w dobre ręce. Pod żadnym pozorem nie powinno się wykonywać cięcia i koloryzacji (a zwłaszcza rozjaśniania) samodzielnie. Domowe zabiegi fryzjerskie zwykle kończą się katastrofą i doprowadzają włosy do przesuszenia, łamania się oraz wypadania.

Mycie OMO – na czym polega?

Mycie metodą OMO korzystnie działa na włosy. Skrót ten można rozwinąć jako odżywka-mycie-odżywka. Najpierw na mokre włosy nakłada się odżywkę na całej długości, a dopiero później przy pomocy szamponu można je umyć. W ten sposób odżywka zabezpiecza je przed szkodliwym działaniem detergentów. Po dokładnym spłukaniu szamponu nakłada się ponownie odżywkę lub maskę do włosów i pozostawia na kilka minut. Jest to najszybszy sposób na właściwą pielęgnację włosów. Dla osób, które mają nieco więcej czasu, poleca się również olejowanie i maski „na noc”, które jak sama nazwa wskazuje, nakłada się na włosy na kilka godzin.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz