Artykuł sponsorowany

Jak dbać o układ wydechowy samochodu?

Jak dbać o układ wydechowy samochodu?

Układ wydechowy jest bardzo ważnym elementem samochodu. Ma on za zadanie nie tylko tłumienie pracy auta, chociaż jest to jedna z funkcji, jaką pełni. Jest on odpowiedzialny za odprowadzanie spalin i szkodliwych związków chemicznych, które są skutkiem ubocznym pracy silnika, a także ich redukcję poprzez katalizator. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio zadbać o sprawność układu wydechowego samochodu.

Budowa układu wydechowego      

 Układ wydechowy auta składa się z kilku elementów. Są to kolektor, tłumik, rura łącząca, złącze elastyczne oraz katalizator i sonda lambda. Pierwszy z wyżej wymienionych elementów jest odpowiedzialny za zbieranie gazów spalinowych z cylindrów silnika. Te przekazuje do katalizatora, który ma za zadanie zredukować szkodliwe związki chemiczne i przemienić je na dwutlenek węgla, parę wodną oraz azot. Kolejną częścią tworzącą układ wydechowy auta, jest tłumik, którego zadaniem jest tłumienie hałasu pracy silnika. Sonda lambda bada poziom spalin i związków chemicznych, jakie samochód produkuje. Informacje te przekazuje do komputera samochodu, który może ograniczyć ich wytwarzanie, do optymalnego poziomu. O tym, jak ważne jest odpowiednie działanie układu wydechowego, można dowiedzieć się w czasie wizyty w warsztacie  AK- MA Układy Wydechowe, który zajmuje się naprawą układów wydechowych. Zaniedbanie prawidłowego działania wcześniej wymienionych elementów mogą prowadzić do uszkodzenia któregoś z nich, czego skutki można boleśnie odczuć, nie tylko pod względem finansowym. Przede wszystkim uszkodzony układ wydechowy może być bardzo szkodliwy dla zdrowia użytkowników samochodu. Nieszczelność układu wydechowego może doprowadzić do przedostawania się spalin do kabiny samochodu. Poza tym nieodpowiednie działanie tegoż układu może zmniejszyć moc silnika, podwyższyć poziom produkowanych spalin i hałasu.

Jak dbać o układ wydechowy?           

 Częstą przyczyną uszkodzeń tłumika są progi zwalniające, na które kierowca wjechał ze zbyt dużą prędkością. Poza pęknięciem, wgnieceniem, wszelkie uszkodzenia mogą skutkować szybszą korozją elementów wydechu.  Jedną z najważniejszych części układ jest katalizator. Uszkodzony należy jak najszybciej wymienić. Aby przedłużyć jego żywotność, trzeba odpowiednio eksploatować auto. Warto pamiętać, że katalizatorom nie sprzyjają krótkie dystanse. Szkodliwe jest także szybkie jego schłodzenie (np. wjechanie w zaspę śniegu lub najechanie na kałużę z dużą prędkością).

Opracowanie:
Gdynia, Wielkopolska 250
tel. 58 664 70 05
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz