Artykuł sponsorowany

Jak dbać o tapicerkę skórzaną w samochodzie

Jak dbać o tapicerkę skórzaną w samochodzie

Tapicerka samochodowa wykonana ze skóry niegdyś kojarzyła się z osobami bardzo wysoko postawionymi w hierarchii społecznej, ponieważ na taki luksus nie każdy mógł sobie pozwolić. Dziś nie jest ona niczym wyjątkowym, nie należy nawet do najtrwalszych materiałów, chyba, że będziemy o nią odpowiednio dbać - wtedy może służyć nam jeszcze przez bardzo wiele lat. Dowiedz się, w jaki sposób pielęgnować skórzaną tapicerkę w samochodzie.

Zadbaj o czystość i nawilżenie

W internecie możemy spotkać się z różnymi poradami, m.in. takimi jak użycie kremów kosmetycznych do pielęgnacji tapicerki skórzanej. Nie powinniśmy takich rad w ogóle brać pod uwagę. Żywa skóra ma inne właściwości i potrzeby, niż skóra wyprawiona. Użycie kremów kosmetycznych może skończyć się tłustymi plamami na ubraniu pasażerów. Specjalistyczne środki są jednak bezpieczniejsze. Nawet jeśli tapicerka wygląda dobrze, raz na 2 czy też 3 miesiące warto ją profilaktycznie oczyścić i zakonserwować. jeśli skóra jest brudna, trzeba naprawdę szybko działać, zanim uszkodzenia się pogłębią, co w ostateczności sprawi, że nie będziemy w stanie jej domyć. Jeżeli wierzchnia warstwa materiału się wytarła, powinniśmy skorzystać z usług profesjonalnej firmy, takiej jak np. Piotr Kubiak, której specjalizacją jest czyszczenie tapicerki. Gruntowne odświeżenie jednego fotela nie jest zbyt drogie. Możemy odmłodzić również skórzaną kierownicę, gałkę dźwigni zmiany biegów. Efekt z reguły jest znacznie lepszy niż w przypadku obszywania na nowo elementów.

Odkurzanie

Odkurzanie jest tradycyjną metodą, która należy zastosować do każdego rodzaju tapicerki samochodowej. Możemy wykorzystywać do tego domowy odkurzacz. Jeśli jednak nie posiadamy odkurzacza, możemy np. skorzystać z odkurzaczy dostępnych na wielu stacjach benzynowych. W przypadku odkurzania niezwykle istotne jest sumienne podejście, ponieważ im dokładniej odkurzymy tapicerkę, tym więcej uda nam się usunąć z niej ziarenek piasku, okruchów i innych drobnych elementów, które mogą być ostre lub mieć właściwości rysujące. Nie zaleca się mocnego pocierania ssawką po skórze, ponieważ może to doprowadzić do pojawienia się na niej przetarć. Z biegiem czasu mogą się pogłębiać, aż w końcu w tapicerce powstanie dziura. Tego z pewnością wolelibyśmy uniknąć. Po dokładnym odkurzeniu warto wykonać wstępne czyszczenie za pomocą czystej wody. Wystarczy przetrzeć zwilżoną ściereczką skórzane powierzchnie w samochodzie, pamiętając, że nadmiar wody jest szkodliwy dla materiału, jakim jest skóra. Z tego powodu należy dobrze wykręcić ściereczkę. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz