Jak dbać o stawy?

W jakim wieku zacząć dbać o stawy?
O układ ruchu należy dbać zawsze, bez względu na wiek. Nie da się ukryć, że im człowiek jest starszy, tym trudniej zachować mu pełną sprawność. Osoby w podeszłym wieku często narzekają na ból stawów i każdego dnia przyjmują leki przeciwbólowe. Pamiętaj, że środki zwalczające ból, nie eliminują problemu, a jedynie go maskują. Co więcej, stanowią ogromne obciążenie dla Twojego organizmu, szczególnie wątroby i układu pokarmowego. Zadbaj o stawy już od najmłodszych lat: regularnie uprawiaj sport (w bezpieczny dla stawów sposób) i zwróć uwagę na swoją dietę. Ruch w połączeniu ze zdrową i zbilansowaną dietą to najlepszy sposób na to, aby zachować sprawność nawet w podeszłym wieku.
Dieta – w co powinna być bogata?
Stawom nie sprzyja przede wszystkim otyłość. Jeśli masz problem ze znaczną nadwagą, są one bardzo obciążone i nawet jeśli jeszcze nie sprawiają problemu – z pewnością za kilka lat zaczną. Dieta na stawy powinna być bogata w wapń, witaminę D, aminokwasy egzogenne, kwasy Omega-3 oraz antyoksydanty. Najważniejsze produkty spożywcze przyjazne stawom to:
- fermentowane produkty mleczne,
- chude mięso,
- ryby,
- zdrowe tłuszcze roślinne,
- owoce i warzywa,
- produkty pełnoziarniste.
Wyjątek stanowią schorzenia, które wykluczają z diety pewne produkty spożywcze, na przykład w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów, zwykle konieczne jest wykluczenie nabiału. Żeby dobrze dopasować dietę na stawy, skonsultuj ją z ortopedą oraz wyspecjalizowanym dietetykiem, który bez problemu ułoży Ci bezpieczny jadłospis.
Wybierz się na wizytę do specjalisty!
Jeśli dostrzegasz, że coś niepokojącego dzieje się z twoimi stawami, najlepiej jak najszybciej wybierz się do specjalisty. Jednym z polecanych ortopedów jest Andrzej Perchel, którego gabinet mieści się w Słupsku. Szybka reakcja jest bardzo ważna, gdyż odpowiednio wczesne wdrożenie leczenia zwykle przynosi najlepsze efekty. Pod żadnym pozorem nie wolno bagatelizować problemów, takich jak trudności z poruszaniem lub dolegliwości bólowe. Mogą one świadczyć o przeciążeniu danego stawu, ale też o poważnym urazie lub chorobie np. stanach zapalnych i zmianach nowotworowych.