Artykuł sponsorowany

Jak dbać o silnik z turbosprężarką?

Jak dbać o silnik z turbosprężarką?

Doładowany przez turbosprężarkę silnik niesie ze sobą więcej obowiązków dla właściciela pojazdu. Ten niezwykle istotny komponent jednostki napędowej oznacza znaczącą poprawę osiągów, jednak do jego właściwej eksploatacji niezbędne jest przestrzeganie kilku ważnych zasad. Dotyczą one korzystania z samochodu wyposażonego w turbosprężarkę. Jakie to zasady?

Odpowiednie smarowanie

Turbosprężarka do działania wykorzystuje olej silnikowy. Jest to jeden z najważniejszych płynów w jednostce napędowej, a od jego jakości zależy praca poszczególnych układów, w tym właśnie turbosprężarki. Istotne jest więc zadbanie o odpowiedni olej – zakup ze sprawdzonego źródła, od renomowanego producenta oraz dedykowana do danego modelu silnika lepkość czy klasa płynu to zasady, którymi należy kierować się przy kupnie oleju. Należy też często sprawdzać jego stan i dokonywać jego regularnej wymiany w wyspecjalizowanym warsztacie. Zadbanie o olej silnikowy to więc zadbanie również i o turbosprężarkę. Brak odpowiedniego smarowania doprowadza do awarii, z którymi radzą sobie jedynie profesjonaliści zajmujący się regeneracją turbosprężarek, tacy jak np. Magdalena Czachor-Radka. Warto też pamiętać o tym, że olej silnikowy musi się dokładnie rozejść po wszystkich układach, dlatego po włączeniu pojazdu warto rozgrzać go przez chwilę na biegu jałowym. Pozwala to na dokładne dotarcie smarowania do każdego elementu jednostki napędowej, w tym właśnie do turbosprężarki. Każde uruchomienie auta to dla niej spora eksploatacja, dlatego dobrze jest zadbać o minimalizowanie występujących w tym czasie obciążeń.

Dbaj o turbosprężarkę

Turbosprężarka jest elementem stosunkowo złożonym, a jego regeneracja bywa dość problematyczna. Przede wszystkim na czas oddania podzespołu do naprawy samochód zostaje unieruchomiony. Choć renomowane zakłady zajmujące się profesjonalną regeneracją turbosprężarek gwarantują szybką i terminową realizację zleceń, to mimo wszystko pojazd jest wyłączony z użytku przynajmniej na kilka dni. Oprócz oleju silnikowego odpowiedniej jakości oraz jego regularnej wymiany dobrze jest też po każdej dłuższej podróży lub dynamicznej jeździe we właściwy sposób schłodzić turbosprężarkę. Jeżeli jednostka napędowa pracowała na wysokich obrotach, angażując tym samym dość mocno turbosprężarkę, to nagłe wyłączenie silnika może źle wpłynąć na ten newralgiczny element. Warto więc po intensywnej eksploatacji pozostawić włączone auto przez dłuższą chwilę na biegu jałowym, co pozwoli na wyhamowanie obrotów turbiny. Przy wymianie oleju z kolei dobrze jest też zadbać o sprawdzenie stanu filtra powietrza. Zatrzymywane przez niego pyły i zabrudzenia mogą dostać się do turbosprężarki, jeżeli filtr jest uszkodzony lub zużyty.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz