Jak dbać o manualną skrzynię biegów?

Kontrolowanie stanu oleju
Skrzynia biegów składa się głównie z zespołu kół zębatych, które są osadzone na wałkach. Kluczowe jest więc odpowiednie smarowanie pracujących ze sobą zębatek. Nawet niewielki wyciek oleju powoduje wzrost temperatury, co może skutkować uszkodzeniem całego podzespołu. Trzeba też pamiętać o terminowej wymianie oleju. Jest to szczególnie istotne w autach mocno eksploatowanych w warunkach miejskich.
Odpowiednie posługiwanie się sprzęgłem
Podczas przełączania biegów należy wciskać pedał sprzęgła do końca. Niektórzy użytkownicy samochodów niestety o tym zapominają i dokonują zmian biegów na tak zwanym półsprzęgle. Najczęściej zdarza się to podczas jazdy w korkach ulicznych. Także trzymanie nogi nad sprzęgłem może powodować jego minimalne wciskanie. Częste powtarzanie takich błędów w końcu doprowadzi do zużycia synchronizatorów w przekładni.
Umiejętna jazda
Jazda ekonomiczna wydłuża żywotność manualnej skrzyni biegów. Polega to na dostosowaniu biegu do prędkości i hamowaniu silnikiem poprzez stopniową redukcję biegów. Musimy jednak uważać, aby podczas takiej ekojazdy były zachowane odpowiednie obroty silnika. Wyjątkowo niekorzystne jest przyśpieszanie na niskich obrotach. Przyczynia się do powstawania przeciążeń niszczących koła zębate i łożyska. Niebezpieczna jest też dłuższa jazda na wysokich obrotach, ponieważ doprowadza do przegrzania przekładni. Jak podkreślają fachowcy z firmy Gear - Pol, którzy na co dzień zajmują się naprawami skrzyń biegów, to właśnie nieumiejętna jazda jest najczęstszą przyczyną usterek.
Inne złe przyzwyczajenia kierowców
Konieczność regeneracji skrzyni biegów może być związana z nieodpowiednimi nawykami podczas jazdy autem. Biegi należy zmieniać płynnie, a nie gwałtownie. Także dłoń nie powinna być oparta na dźwigni biegów, ponieważ mimo wszystko obciąża to mechanizm skrzyni. Włączanie jedynki i biegu wstecznego wykonujemy tylko po całkowitym zatrzymaniu się samochodu. Zabroniona jest redukcja biegów bez zachowania odpowiedniej kolejności, czyli np. z 4 na 2 itp.