Materiał Partnera

Jak dbać o laptopa, aby zmniejszyć ryzyko awarii?

Jak dbać o laptopa, aby zmniejszyć ryzyko awarii?

Kupując laptopa, zwykle poświęcamy na jego wybór mnóstwo czasu - sprawdzamy parametry, ciekawe i przydatne funkcje oraz oczywiście cenę. Jednak po zakupie zwykle nie przykładamy wagi do tego, aby odpowiednio zadbać o komputer. Tymczasem wystarczy zadbać o proste rzeczy, aby uniknąć awarii lub przedłużyć żywotność sprzętu. Oto, na co warto zwrócić uwagę.

Nie dopuszczaj do przegrzania

Naprawa laptopów w serwisach komputerowych często polega na usunięciu skutków przegrzania. Aby urządzenie długo pracowało bezawaryjnie, musimy umożliwić mu obieg powietrza. Trzymanie laptopa na kolanach, na dywanie lub w łóżku nie jest dobrym pomysłem - komputer szybko będzie się przegrzewał.

Systematyczna higiena komputera

Kurz jest wrogiem elektroniki. Jeśli przedostanie się do wnętrza laptopa, może spowodować szybsze przegrzewanie się, głośną pracą wentylatora, zawieszanie i powolne uruchamianie aplikacji.

Zewnętrzne elementy laptopa możesz oczyścić samodzielnie, korzystając ze sprężonego powietrza oraz specjalnych płynów lub chusteczek do czyszczenia elektroniki. Czyszczenie wnętrza jest skomplikowanym procesem, który wymaga wiedzy i doświadczenia. Dlatego najlepiej będzie, jeśli zajmie się tym komputerowy serwis. Na takie wewnętrzne porządki warto sobie pozwolić raz na pół roku lub raz na rok - jeśli komputer jest sporadycznie używany.

Nie trzymaj blisko laptopa napojów

Mały bufet przy laptopie, w postaci kubka kawy lub herbaty i przekąsek, to częsty widok. Praca (lub gra komputerowa) potrafi nas zaangażować na tyle, że nie mamy czasu na posiłek, jednak wystarczy chwila nieuwagi, aby napój zalał laptop.

Naprawa laptopa po zalaniu jest możliwa, o ile odpowiednio zareagujesz, tj.:

  • Odłączysz zasilacz.
  • Odłączysz baterię (jeśli jest wbudowana do laptopa, rozkręć go i wyjmij baterię).
  • W przypadku zalania klawiatury, otwórz laptopa i połóż go do góry nogami.

Nie włączaj laptopa, dopóki nie będziesz mieć pewności, że zalanie nie spowodowało żadnych szkód. Jak to ocenić? Najlepiej zanieść laptop jak najszybciej do serwisu, aby zajął się nim specjalista.

Dobry serwis komputerowy

Jeśli twój laptop potrzebuje naprawy, oddaj go w dobre ręce, np. do serwisu komputerowego Mateusz Zacharski Klik-Serwis. Pracownicy posiadają niezbędną wiedzę, aby szybko i precyzyjnie poradzić sobie z wszelkimi problemami technicznymi. W zakresie usług znajdują się między innymi: usuwanie wirusów, trojanów, malewaerów, dialerów, naprawy płyt głównych i drukarek, instalowanie i konfigurowanie systemu operacyjnego, odzyskiwanie danych z dysków twardych typu SATA, ATA i SSD.
Opracowanie:
Brzeźnica, Krakowska 127
tel. 575 000 698
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz