Materiał Partnera

Jak dbać o drewniane ogrodzenia i balustrady?

Jak dbać o drewniane ogrodzenia i balustrady?

Drewno to materiał używany w budownictwie od wieków. Dzisiaj kojarzy nam się albo z konserwatyzmem w architekturze, albo wręcz przeciwnie - z modnym stylem skandynawskim. Jak dbać o elementy drewniane na zewnątrz, by wyglądały pięknie przez długie lata?

Drewno na dworze

Ogrodzenia i balustrady z drewna wyglądają przepięknie i podkreślają charakter miejsca. Myśląc o ich pielęgnacji, weźmy pod uwagę, na jakie czynniki atmosferyczne są wystawiane. Czy pada na nie deszcz, czy są osłonięte? Czy promienie słoneczne padają na nie bezpośrednio? Czy zimą zalega na nich śnieg? Drewno pod ich wpływem pęcznieje, czy próchnieje i pojawia się na nim grzyb? A może chcemy je odświeżyć po latach zaniedbań? Dopiero po odpowiedzi na te pytania będziemy mogli wybrać najlepszy środek.

Jeśli drewno jest zniszczone

Zanim przystąpimy do prac pielęgnacyjnych, zastanówmy się, czy poszczególne elementy płotu czy balustrady nie wymagają... renowacji. Na łuszczącej się farbie i spróchniałym drewnie nie będą się trzymać nawet najlepsze środki na rynku. Jeśli problemem jest zniszczona powierzchnia, zakupmy specjalny papier ścierny do drewna i zetrzyjmy pierwszą warstwę. Możemy użyć też szlifierki albo odpowiednich środków chemicznych. Gdyby okazało się, że drewno jest wybrakowane, szpary możemy zaszpachlować, a następnie ponownie zeszlifować. Nie zawsze ta procedura ma sens. Szybciej i taniej będzie udać się do tartaku, takiego jak Drew Holz w Bytowie. Tam będziemy mogli zakupić nowe deski pasujące do naszego ogrodzenia czy balustrady.

Ostatnim zabiegiem, jaki musimy wykonać na tym etapie, jest wykorzystanie mieszanki beznzyny ekstrakcyjnej z pokostem. Połączone w proporcji 1:1 i wtarte w drewno, pozwolą pozbyć się zatłuszczeń.

Impregnacja

Bez tego nie możemy rozpocząć lakierowania. Kupmy impregnat i postępujmy zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Dzięki temu uchronimy drewno przed zniszczeniem biologicznym.

Ostatni etap pielęgnacji

Na rynku mamy trzy główne grupy produktów, które nakłada się w ostatnim etapie pielęgnacji drewna. Możemy zdecydować się na ich warianty kolorystyczne lub bezbarwne, a także takie, które "wyciągną" lub przyciemnią aktualną barwę desek.

Gdy największym problemem, z którym musimy się borykać, jest działanie promieni UV lub pleśni na drewno, kupmy bejcę. To wyboru mamy całą paletę odcieni drewna.

Jeśli nasze drewniane elementy narażone są na deszcz i śnieg lub inne źródło wilgoci, zabezpieczmy je lakierem.

Połączeniem tych dwóch środków jest niejako lakierobejca. Jest to najtwardsza powłoka, która uchroni nasze drewno przed wilgocią, a więc także zagrzybieniem i próchnieniem.

Połóżmy nawet dwie warstwy preparatu (drugą, gdy pierwsza wyschnie). A jeśli chcemy uzyskać naprawdę wyjątkowy efekt, szczególnie jeśli chodzi o balustrady, nabłyszczmy je jeszcze olejem lub woskiem. Dzięki tym zabiegom będą nam służyć przez kolejne lata.

Opracowanie:
Parchowo, Kasztanowa 9b
tel. 603 650 438
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz