Artykuł sponsorowany

Jak dbać o drewnianą podłogę?

Jak dbać o drewnianą podłogę?

Drewniana podłoga jest wyjątkowo piękna i oferuje całe mnóstwo różnych zalet. Podłoga drewniana pasuje do każdego stylu wnętrzarskiego, a dzięki niej wnętrze staje się ciepłe i przytulne. Drewno jest uważane za trwały materiał, aby jednak takie było przez długie lata, należy o nie umiejętnie dbać. Co robić, a czego się wytrzegać? O tym podpowiadamy w poniższym artykule.

Czego potrzebuje drewniana podłoga?

Jednym z największych wrogów drewnianych parkietów są ziarenka piasku. Te niepozorne elementy mogą z biegiem czasu bardzo zniszczyć wierzchnią warstwę drewna i spowodować zmatowienie lakieru. Przed wejściem do domu lub mieszkania, powinna obowiązkowo znaleźć się wycieraczka.

Każdy właściciel drewnianej podłogi powinien również zadbać o chronę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Warto zaopatrzyć się w podkładki ochronne pod meble i maty ochronne przy biurku, stole i krzesłach. Po drewnianej podłodze nie powinno się chodzić w butach na obcasach - nawet najbardziej wytrzymałe drewno może ulec wgnieceniu pod wpływem punktowego nacisku.

Drewniana posadzka wymaga również odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza. Nieodpowiednie warunki klimatyczne (np. duża wilgoć) mogą spowodować pęcznienie drewna lub powstawanie szpar między deskami.

Myjąc podłogę drewnianą, należy używać wyłącznie preparatów przeznaczonych do drewna. Nie są one dużo droższe od zwykłych, uniwersalnych środków myjących, a zadbają o czystość nie wyrządzając szkody drewnu.

 

Ponadto drewno nie lubi wody, tak więc podczas mycia jej ilość należy ograniczyć do minimum, a następnie powierzchnię warto wytrzeć do sucha. Jeśli na podłogę wyleje się woda lub inny płyn, należy natychmiast ją wytrzeć.

Profesjonalne usługi parkieciarskie

Warto poznać profesjonalne usługi parkieciarskie, ponieważ przy drewnianej podłodze takie zabiegi mogą okazać się niezwykle przydatne.

  • Bejcowanie podłogi. Ten zabieg polega na zmianie koloru drewna poprzez nałożenie bejcy na odpowiednio przygotowaną powierzchnię.

  • Olejowanie parkietu. Olejowanie pozwala na ochronę przed zniszczeniem, utratą koloru, przetarciami, zarysowaniami itp. Ponadto podkreśla piękny i naturalny charakter drewna.

  • Lakierowanie parkietu. Głównym celem lakierowania jest zabezpieczenie parkietu przed uszkodzeniami mechanicznym i i chemicznymi. Oprócz tego, łatwo taką podłogę utrzymać w czystości.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz