Jak dbać o buty zimowe?

Jak dbać o buty zimowe?

Buty zimowe narażone są na śnieg, wilgoć, niskie temperatury i sól, która zimą wysypywana jest na ulice. O tę część zimowej garderoby musimy więc dbać w szczególny sposób, w przeciwnym razie przyjdzie nam kupować nową parę butów co sezon. Jak pielęgnować obuwie, by posłużyło nam jak najdłużej? W jaki sposób czyścić buty zimowe i co zrobić, gdy przemokną? Sprawdź nasze porady.

Strony www Strony www

W jaki sposób czyścić buty zimowe?

Aby buty zimowe posłużyły nam dobrych parę lat, musimy regularnie je czyścić. Jak to robić? W pierwszej kolejności powinniśmy wyciągnąć sznurówki i wkładki. Następnie za pomocą wilgotnej szmatki lub szczotki z miękkim włosiem usuwamy zanieczyszczenia. Ściereczkę możemy również nasączyć roztworem wody z mydłem, wyczyścić buty, a następnie raz jeszcze przetrzeć je czystą wodą.

W przypadku butów ze skóry musimy zachować szczególną ostrożność – taką powierzchnię łatwo bowiem zarysować. Do ich czyszczenia najlepiej sprawdzi się miękka szmatka. Domowym sposobem na czyszczenie skóry jest czyszczenie jej wewnętrzną częścią skórki od banana. Z kolei do czyszczenia skóry lakierowanej świetnie sprawdzi się wazelina. Takich butów nie możemy pastować, gdyż mogą stracić swój połysk. Do pielęgnacji nubuku lub zamszu użyjmy dedykowanych preparatów.

Jak usunąć sól z butów?

Zimą wystarczy krótki spacer, by na naszych butach pozostały nieestetyczne, białe zacieki z soli. Takie zanieczyszczenie nie tylko szpeci nasze obuwie, ale również może doprowadzić do ich szybszego zniszczenia. Sól z butów najlepiej wyczyścić jak najszybciej – im później zabierzemy się za czyszczenie, tym trudniej będzie się go pozbyć.

Usuwanie soli zacznijmy od wyczyszczenia obuwia ciepłą wodą z mydłem lub szamponem do butów. Wykorzystajmy w tym celu miękką szmatkę lub szczotkę do butów. W walce z solą skuteczny będzie również roztwór wody z octem lub detergentem albo specjalistyczny płyn do czyszczenia butów, który znajdziemy w sklepie obuwniczym. Po wyczyszczeniu obuwia zabezpieczmy je specjalnymi środkami – odsalaczami lub impregnatorami.

Co zrobić, gdy buty zimowe przemokły?

Jeśli nasze buty uległy przemoczeniu, powinniśmy jak najszybciej zabrać się za ich suszenie. Pamiętajmy jednak, by w tym celu nie używać suszarki czy małych, przenośnych grzejników. Buty zimowe, szczególnie te wykonane ze skóry, mogą się w ten sposób odkształcić, popękać, a nawet zmienić kolor i kształt. Nie warto ryzykować. Lepiej kupić specjalną, elektryczną suszarkę do obuwia, która wysuszy buty chłodnym nawiewem.

Przemoczone buty najlepiej suszyć w temperaturze pokojowej. Jeśli nasze buty nie są sztywne (np. kozaki z miękką cholewką), włóżmy do środka prawidła lub zwiniętą w rulon gazetę – wówczas nie stracą swojego kształtu, a papier dodatkowo pochłonie trochę wilgoci i buty wyschną szybciej. Mokre kozaki najlepiej pozostawić do wysuszenia w pozycji wiszącej.

Jak zabezpieczyć buty przez zniszczeniem?

Żeby uchronić obuwie przed skutkami wilgoci i przemoczeniem, musimy pamiętać o regularnej impregnacji. Taki zabieg powinniśmy wykonać jeszcze przed pierwszym założeniem butów. Impregnacja ma sens tylko na czystych i suchych butach, dlatego wcześniej powinniśmy je dokładnie wyczyścić według wskazówek, które znajdziesz we wcześniejszych akapitach.

Środki impregnujące dostępne są w różnych postaciach, np. past czy sprayów. Wybierając środek do impregnacji, zwróćmy uwagę na jego przeznaczenie i materiał, z którego wykonane są nasze buty. Jeśli mamy wątpliwości, jaki preparat będzie najlepszy dla naszego obuwia, poszukajmy informacji na pudełku. Ważne jest, by taki środek stosować regularnie – impregnację najlepiej powtarzać po każdym gruntownym myciu butów.

Opracowanie:
Agata
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży