Artykuł sponsorowany

Jak czytać i przeliczać kursy walut?

Jak czytać i przeliczać kursy walut?

Przeliczenie walut jest konieczne, gdy jesteś za granicą lub co najmniej planujesz taki wyjazd. Takie czynności wykonuje się również w przypadku inwestowania w waluty obce, jak też przy pewnych posunięciach giełdowych. W takich wypadkach waluta kupowana jest z nadzieją, że jej wartość wzrośnie. Jeżeli zaczyna się poważnie myśleć o inwestowaniu, warto poznać sposób czytania kursów walut oraz istotę ich przeliczania.

Co to jest kurs wymiany i jak działa jego przeliczanie?

Kurs wymiany jest niczym innym jak ceną, z tym że podawana jest ona w innej walucie. Sama pojedyncza wartość niewiele może powiedzieć o kursie. Właśnie z tego powodu w kantorach i bankach wartość konkretnych walut podawana jest w stosunku do innej, zazwyczaj obowiązującej na danym terenie. Często też przedstawiane są kursy wobec innych walut, a jeżeli nie, to jest to proste do obliczenia.

W kantorach internetowych, jak też stacjonarnych, takich jak ALEX, do stałego wglądu są tabele kursów walut. Są one na bieżąco aktualizowane, a zależy to od faktycznego stanu ich wartości. Przykładowa tabela składa się z takich elementów, jak symbol waluty, cena kupna i sprzedaży. Wartość kupna to suma, za jaką kantor skupuje walutę od klientów, natomiast wartość sprzedaży to cena, za jaką daną walutę sprzedaje. Gdy klient chce zakupić obcą walutę za złotówki, powinien patrzeć na wyższą sumę.

Trzeba też wspomnieć o wartości, jaką jest marża danego kantoru. Bardzo prosto ją obliczyć, dzieląc wartość kursu sprzedaży przez wartość zakupu. Marżą są dwie pierwsze cyfry po przecinku. To właśnie jest tak zwane przewalutowanie.

Jak przeliczać kursy walutowe?

Przeliczanie kursów walut wymaga wzięcia pod uwagę tzw. pary walutowej. W kantorach przedstawione jest to obrazowo przez symbol jednej waluty, przełamany przez symbol drugiej. Wartość kursu mówi o tym, ile trzeba mieć drugiej waluty z pary, żeby nabyć jednostkę tej pierwszej przed ukośnikiem. Na przykład kurs EUR/PLN wynosi 4,4803. Taki zapis informuje każdego, że za jedno Euro zapłaci w tym kantorze 4 złote i 48 groszy.

Możliwa jest sytuacja odwrotnej analizy. Wtedy wystarczy podzielić liczbę 1 przez kurs interesującej klienta waluty. W takim przypadku z podanego w przykładzie kursu wyniknie, że jedna złotówka kosztuje 0,23 Euro.

Przy przeliczaniu kursów walutowych dokładnie widoczna jest marża kantoru. To właśnie na nią zazwyczaj patrzą klienci, wybierając taką placówkę do swoich transakcji. Szukają miejsca, gdzie będzie ona najbardziej opłacalna.

 

Oceń artykuł (1)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz