Artykuł sponsorowany

Jak często powinno się serwisować drukarkę?

Jak często powinno się serwisować drukarkę?

Oferowane obecnie drukarki, w tym szczególnie urządzenia laserowe, odznaczają się o wysoką trwałością i niezawodnością. Jeżeli są prawidłowo eksploatowane, to w warunkach domowych mogą pracować przez wiele lat bez konieczności serwisowania. Innego traktowania wymagają drukarki do firmy. Dowiedz się, od czego zależy trwałość drukarek biurowych i jak często należy je serwisować.

Kryteria wyboru drukarki zależą przede wszystkim od jej przeznaczenia. Wybierając drukarkę do zastosowań domowych, możesz sięgnąć po sprzęt oferowany w marketach, w tym przede wszystkim po urządzenia atramentowe. Ich największą, a często jedyną zaletą, jest niska cena zakupu. Niemiłym zaskoczeniem dla wielu nabywców jest to, że komplet tuszów kosztuje tyle, co drukarka. Poza tym wiele kłopotów sprawia zasychanie tuszu i zatykanie się dysz w czasie dłuższych okresów bezczynności urządzenia. Gdy kupujesz drukarki do firmy, cena jest bardzo ważna, lecz nie może być jedynym kryterium. Znacznie ważniejsza jest niezawodność i trwałość oraz jakość obsługi serwisowej. 

Ilu interwencji serwisowych rocznie wymaga drukarka biurowa?

Można spotkać się z informacją, że – nie licząc awarii – drukarkę należy poddawać przeglądom co 12 miesięcy. Taka praktyka pozwoli utrzymać ją w dobrej formie przez długi czas, a także zmniejszy ryzyko niespodziewanej awarii. Przed zakupem drukarki zrób research w sieci, poczytaj fora internetowe i opinie użytkowników na temat wybranego modelu. Bezpieczną alternatywą dla zakupu kserokopiarki jest wynajem na określony czas. Jeżeli urządzenie spełni Twoje wymagania i będzie się dobrze sprawdzać, zawsze możesz przedłużyć najem. Jeżeli jednak okaże się, że potrzebujesz innych funkcji albo – wręcz przeciwnie – nie wykorzystujesz w pełni możliwości drukarki, zawsze możesz wymienić ją na inny model, lepiej dopasowany do Twoich potrzeb.

Drugim czynnikiem, który bezpośrednio wpływa na trwałość i awaryjność drukarek, jest obłożenie pracą. Jeżeli urządzenie pracuje non stop z maksymalną wydajnością, wyeksploatuje się znacznie szybciej niż wtedy, gdy liczba wydruków jest zbliżona do optymalnych wartości, zalecanych przez producenta. Mówiąc najprościej: przeciążona drukarka psuje się częściej. Dlatego tak ważne jest optymalne dopasowanie możliwości urządzenia do faktycznego zapotrzebowania na druk.

Jak przedłużyć bezawaryjną pracę drukarki?

Niezależnie od typu posiadanej drukarki, zawsze możesz swoimi działaniami przedłużyć lub skrócić jej żywotność. Jeżeli chcesz, aby Twoja drukarka pracowała przez długi czas wydajnie i bezawaryjne, zastosuj poniższe zalecenia eksploatacyjne:

  • stosuj wysokiej jakości materiały eksploatacyjne – tonery i tusze do drukarek powinny pochodzić ze sprawdzonych źródeł: najlepiej korzystać z oryginalnych materiałów eksploatacyjnych – zamienniki mają niższą wydajność, nie zawsze pozwalają uzyskać wysoką jakość wydruków, a ich stosowanie często prowadzi do awarii drukarki,
  • używaj papierów o odpowiednich parametrach – należy używać papieru wysokiej jakości, który jest dostosowany do techniki druku i posiada gramaturę zgodną z wytycznymi producenta drukarki – wadliwie dobrany papier zacina się w drukarce i może ją uszkodzić: usuwanie zablokowanego papieru i przywrócenie maszyny do normalnej pracy zazwyczaj wymaga wezwania serwisanta, 
  • wymieniaj na czas materiały eksploatacyjne – nowoczesne drukarki same informują o konieczności wymiany nie tylko tonerów czy tuszów, ale także wielu innych podzespołów, których czas eksploatacji dobiega końca,
  • nie lekceważ niepokojących objawów – jeżeli drukarka zdradza jakiekolwiek niepokojące objawy, np. zaczyna głośno pracować lub częściej niszczy papier, należy natychmiast zaprzestać eksploatacji i skontaktować się z serwisem – w ten sposób można uniknąć poważniejszych awarii urządzenia.
Specjalista reprezentujący serwis kserokopiarek DKS w Warszawie zwraca uwagę na warunki, w których pracuje drukarka: – Drukarki, które znajdują się w bardzo chłodnych i wilgotnych pomieszczeniach, znacznie częściej ulegają awariom. Niekorzystne są też wysokie temperatury w pomieszczeniu, w którym znajduje się drukarka oraz bezpośrednie wystawienie urządzenia na działanie światła słonecznego. Nie należy też ustawiać drukarek we wnękach czy pozbawionych wentylacji szafach. Bardzo szkodliwe dla urządzeń drukujących jest też wysokie zapylenie. Wszystkie wymienione czynniki zwiększają ryzyko awarii.

Wnioski są oczywiste: liczba interwencji serwisowych zależy od jakości drukarki i sposobu eksploatacji. Dlatego przy zakupie nie można kierować się wyłącznie ceną, lecz w równym stopniu wydajnością konkretnego modelu. Warto też sprawdzić opinie użytkowników, które pozwolą określić faktyczną niezawodność wybranego urządzenia. Pewnym źródłem informacji jest rozmowa z doradcą z firmy zajmującej się sprzedażą urządzeń drukujących.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz