Materiał Partnera

Jak często powinno się podcinać końcówki podczas zapuszczania włosów?

Jak często powinno się podcinać końcówki podczas zapuszczania włosów?
Podcinanie końcówek jest rutynowym zabiegiem podczas zapuszczania długich i zdrowych włosów. Wiele osób twierdzi, że przyśpiesza to wzost włosów i zmniejsza ryzyko nadmiernego ich wypadania. I choć są to mity, jak w każdym – znajdzie się ziarno prawdy. Dlaczego tak naprawdę powinniśmy obcinać końcówki i jak często to robić, aby móc cieszyć się olśniewającą fryzurą?

Mity związane z podcinaniem końcówek

Najbardziej znanym mitem w zakresie zapuszczania włosów jest twierdzenie, że podcinanie końcówek może przyśpieszyć ich rośnięcie. Specjalistka z mieszczącego się w Bystrzycy Kłodzkiej salonu fryzjerskiego Lady’s wyjaśnia, że nie ma to żadnego wpływu na szybkość wzrostu. Wręcz przeciwnie, włosy po obcięciu stają się przecież krótsze! Mit ten ma jednak ziarno prawdy, gdyż rozdwojone i przesuszone końce bardzo szybko się kruszą, stąd wrażenie, że rosną wolniej. Podczas regularnego ścinania, włosy mają szansę wydłużania się bez strat w postaci wykruszonych kosmyków. Nieco bardziej bezpodstawną i niestety nadal rozpowszechnianą brednią jest mówienie, że po obcięciu końcówek, włosy przestają wypadać. Najczęstszą przyczyną wypadania włosów nie jest ich nieodpowiednia pielęgnacja, a zmiany chorobowe i problemy hormonalne. Na  łysienie może wpływać również dieta oraz niezdrowy tryb życia.

Mimo wszystko, podcięcie końcówek zapewnia zdrowy wygląd włosów, dlatego należy robić to w regularnych odstępach. I choć większość źródeł podaje, że powinno się obcinać końce co trzy miesiące – każdy organizm jest inny. Obserwuj swoje włosy i idź do fryzjera w momencie, kiedy zauważysz rozdwojone końcówki lub charakterystyczne białe kropeczki, oznaczające ich łamliwość.

Jak dbać o włosy podczas zapuszczania?

Zapuszczanie to proces długotrwały, gdyż zwykle włos rośnie od połowy do trzech centymetrów miesięcznie. Żeby uzyskać jak najlepsze, widoczne efekty, powinniśmy właściwie je pielęgnować.

Zapuszczając włosy, warto pamiętać o kilku zasadach:

  • unikać suszenia i modelowania włosów na gorąco w warunkach domowych (salony fryzjerskie używają specjalistycznych środków, zabezpieczających włosy przed wysokimi temperaturami);
  • stosować naturalne ziołowe wcierki, które w połączeniu z masażem głowy, stymulują cebulki włosów do szybszego wzrostu;
  • używać wysokiej jakości odżywki, maski i szampony, które zapewnią prawidłowe nasycenie składnikami odżywczymi oraz zapobiegną nadmiernej utracie wody;
  • zabezpieczać włosy przed uszkodzeniami mechanicznymi, stosując oleje oraz serum do końcówek;
  • zdrowo się odżywiać i w razie niepokojących objawów (zatrzymanie wzrostu włosów, nadmierne wypadanie) zrobić szczegółowe badania krwi.
Opracowanie:
Bystrzyca Kłodzka, Sienkiewicza 10B
tel. 537 858 213
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz