Artykuł sponsorowany

Jak często należy wykonywać przegląd techniczny instalacji solarnych?

Jak często należy wykonywać przegląd techniczny instalacji solarnych?
Systemy solarne są coraz częściej stosowane do wspomagania ogrzewania domu. Argumentem do ich instalacji jest obniżenie kosztów tradycyjnego ogrzewania centralnego oraz aspekty ekologiczne. Jak wiadomo, kolektory słoneczne nie stanowią zagrożenia dla środowiska, dlatego odnajdują swoich pasjonatów na całym świecie. Należy jednak pamiętać, aby regularnie sprawdzać ich stan techniczny. Jak często to robić? 

Dlaczego ważne są regularne przeglądy?

Prawidłowo dostosowana i założona instalacja solarna funkcjonuje praktycznie bezobsługowo, dlatego bardzo często zapominamy o regularnym kontrolowaniu jej stanu technicznego. Przypominamy sobie dopiero wtedy, kiedy pojawi się istotna awaria, uniemożliwiająca dalsze użytkowanie. Wewnątrz instalacji znajduje się najczęściej glikol propylenowy, który z powodzeniem wytrzymuje temperatury od -28 do +170 stopni Celsjusza. Jeśli jednak temperatury wykroczą poza dopuszczalny zakres, glikol może ulegać uszkodzeniu. Jego kolor zmienia się i dochodzi do wytrącenia osadu. Niestety na zakres temperatury nie mamy wpływu, dlatego zdarza się, że konieczna będzie wymiana wyeksploatowanych płynów instalacyjnych.

Żeby instalacja była dostosowana do danego budynku, konieczne jest:

  • Dobranie elementów instalacji dopasowanych do warunków panujących w naszym klimacie (odporność na spore roczne amplitudy temperatur – zimne zimy i upalne lata);
  • Dostosowanie ilości paneli do wielkości domu oraz ilości członków rodziny;
  • Wybór elementów wysokiej jakości od sprawdzonego producenta.

Kto może wykonać przegląd?

Rutynowy przegląd instalacji solarnej powinien być wykonywany raz w roku, najlepiej po zakończeniu okresu letniego. Oczywiście, jeśli zauważymy objawy awarii, konieczne będzie wcześniejsze wezwanie serwisanta. Prace konserwacyjne oraz diagnostyka instalacji nie są zadaniami dla amatorów. Przede wszystkim nie powinny robić tego osoby, które nie mają wiedzy praktycznej w zakresie serwisowania kolektorów. Jeśli coś niepokojącego dzieje się z instalacją, należy niezwłocznie wezwać specjalistę. Przeglądami oraz naprawami w obrębie instalacji solarnych zajmuje się między innymi firma Vaillant Viessmann Serwis z Poznania. Oprócz ogólnego sprawdzenia stanu instalacji przedstawiciel firmy za pomocą specjalistycznego sprzętu sprawdzi również odczyn glikolu, na podstawie którego określi, czy konieczna będzie jego wymiana. W dobrych warunkach glikol wymienia się co około 10 lat, jednak tak jak zostało wcześniej wspomniane – w polskich warunkach może szybciej ulegać degradacji i tracić swoje właściwości antykorozyjne.
Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać

Wyszukaj firmy z branży