Artykuł sponsorowany

Jak często należy przeprowadzać czyszczenie separatorów?

Jak często należy przeprowadzać czyszczenie separatorów?

Separator to instalacja mająca na celu oddzielenie produktów w postaci tłuszczów, skrobi lub substancji ropopochodnych (w zależności od rodzaju i przeznaczenia separatora) od reszty wolnych ścieków. Systematyczne czyszczenie separatora to istotna, ze względu na ochronę środowiska, czynność, uregulowana przepisami prawnymi. Jak często należy przeprowadzać czyszczenie? Kto może to robić?

Czym jest separator ścieków i czemu dokładnie służy?

Separator to instalacja typu przepływowego, w której następuje oddzielenie tłuszczu, skrobi lub substancji ropopochodnych, (czyli substancji uznanych za szkodliwe) od reszty wolnych ścieków.

Istnieją trzy rodzaje separatorów – w zależności od substancji, którą mają za zadanie odseparować od reszty płynnych odpadów. Wyróżniamy separatory substancji ropopochodnych, skrobi i tłuszczów.

Jak wyjaśnia specjalista z WOD-KAN TRANS, firmy świadczącej między innymi usługi z zakresu serwisowania i czyszczenia separatorów tłuszczu oraz substancji ropopochodnych: Separatory substancji ropopochodnych montowane są na stacjach paliw, w myjniach samochodowych, hurtowniach paliw, przy parkingach, lotniskach – wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność oczyszczania ścieków z substancji ropopochodnych. Przeznaczone są do oczyszczania wód opadowych, roztopowych oraz poprocesowych, które pochodzą z terenów, gdzie występuje stałe zagrożenie skażenia wód oraz gleby substancjami ropopochodnymi (benzyna, rozpuszczalniki, oleje mineralne).

Separatory tłuszczu instalowane są w pobliżu źródła zanieczyszczeń tłuszczowych, na przykład w zakładach przemysłu rolno-spożywczego (ubojnie, masarnie, mleczarnie), w restauracjach, obiektach hotelowych, szpitalach czy barach.

Jak często należy czyścić separator i dlaczego to takie istotne?

Przepisy w zakresie systematycznego oczyszczania separatorów reguluje Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 18 listopada 2014 roku, w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego. Dokument ten określa dopuszczalne wartości zanieczyszczeń, które mogą być wpuszczane do sieci kanalizacyjnej.

Zgodnie z przepisami czyszczenie separatorów ropopochodnych powinno odbywać się minimum dwa razy w roku. Najlepszym okresem są pierwsze tygodnie wiosny, kiedy przybywa wody roztopowej, pojawiającej się wraz z końcem zimy i nadejściem cieplejszych dni, oraz jesienią i zimą – tym sposobem robimy miejsce dla wód roztopowych gromadzących się w szybkim tempie wiosną. Zdarza się jednak, że czyszczenie separatorów dwa razy w roku nie jest wystarczające, dlatego też specjaliści zalecają systematyczne monitorowanie stanu substancji ropopochodnych, by zapobiec nadmiernemu gromadzeniu się szkodliwych odpadów.

Separator tłuszczu należy poddawać czyszczeniu w zależności od ilości wytworzonych odpadów tłuszczowych, jednak nie powinno być to rzadziej, niż raz na miesiąc. Mycie separatora tłuszczu jest niezbędne do zapewnienia prawidłowego działania instalacji kanalizacyjnej – czynność ta zapobiega między innymi korozji rur żeliwnych, (do której może dojść pod wpływem kwasów tłuszczowych) oraz zarastaniu przewodów.

Kto może przeprowadzić czyszczenie separatora?

Czyszczenie separatorów może wykonywać jedynie firma, posiadająca specjalne zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie zbierania, transportu i utylizacji odpadów niebezpiecznych.

Jak przebiega czyszczenie separatora?

Oczyszczanie i serwis separatora obejmuje opróżnienie i mycie osadnika oraz wymianę filtrów. Specjaliści podczas prac serwisowych oceniają również prawidłowość działania pływaka i systemów alarmowych. Po dokładnym wyczyszczeniu separatora napełniają go czystą wodą.

Usunięte z separatora szkodliwe substancje odbierane są za pomocą specjalistycznego sprzętu w postaci wozów wyposażonych w mocne pompy służące do wybierania szlamu z osadnika. Odpady są następnie unieszkodliwiane, co powinno odbywać się zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, w sposób nie stanowiący zagrożenia dla środowiska naturalnego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz