Artykuł sponsorowany

Jak często konieczny jest serwis instalacji chłodniczej? Jak powinien przebiegać? Poradnik

Jak często konieczny jest serwis instalacji chłodniczej? Jak powinien przebiegać? Poradnik

Serwis urządzeń i instalacji chłodniczych powinien być prowadzony regularnie. Jego wykonanie najlepiej zlecić wyspecjalizowanym w tej dziedzinie specjalistom. Dzięki temu mamy pewność, że serwis zostanie przeprowadzony dokładnie i kompleksowo. Jak powinien przebiegać taki serwis? Co podlega inspekcji? Na co zwrócić szczególną uwagę? Odpowiedzi znajdziecie w tym artykule!

Kompleksowy serwis instalacji

Żeby serwis instalacji chłodniczych w używanych przez naszą firmę urządzeniach spełniał swoją rolę, musi on zostać wykonany kompleksowo – to znaczy, że powinien obejmować szeroki zakres prac, mający na celu sprawdzenie instalacji i wykrycie ewentualnych usterek i przyczyn różnego rodzaju problemów. Bardzo dobrą firmą zajmującą się serwisem urządzeń chłodniczych i klimatyzacji jest Probon.pl Sp. z o.o. Sp.k. Firma ta zajmuje się także projektowaniem i wykonywaniem instalacji chłodniczych, dlatego jej pracownicy doskonale znają się na tego rodzaju urządzeniach i wiedzą, co wymaga szczególnej uwagi. Ważne, żeby inspekcje były wykonywane regularnie, zgodnie z obowiązującym harmonogramem. Podczas serwisu wykonuje się też analizy oleju, by sprawdzić, czy jest on jeszcze zdatny do użytku. Warto podpisać umowę o stałej współpracy, żeby nie zapomnieć o konieczności regularnego serwisowania urządzeń chłodniczych. Zapominając o koniecznej konserwacji, możemy doprowadzić do poważnych problemów z urządzeniami chłodniczymi. Pamiętajmy, by taki serwis wykonywać przynajmniej raz w roku – lub jeśli zaleca to producent instalacji – co kilka miesięcy.

Inspekcja krok po kroku

Jak wspomniano wyżej, dobry serwis urządzeń chłodniczych musi przebiegać kompleksowo – to znaczy, musi obejmować cały szereg różnych zadań. Jak to wygląda w praktyce? Technik, który zajmuje się serwisem urządzeń chłodniczych, najpierw musi sprawdzić, czy działają one zgodnie z wymaganiami – czyli porównać wartości zadane z tymi, które rzeczywiście są osiągane. Kolejny krok, to sprawdzenie aparatów zabezpieczających. Ten krok obejmuje wyłączniki przepływu, presostaty i termiki. Technik sprawdza też połączenia elektryczne oraz automatykę. Następnie ocenia, jaki jest stan zabrudzenia skraplaczy. Istotne w przypadku urządzeń chłodniczych jest ich odpowiednie wypoziomowanie, dlatego to także jest przedmiotem kontroli. Ponadto serwisant musi sprawdzić, czy sprężarka jest sprawna i gotowa do pracy. Badane są także parametry silnika, wentylatory oraz uszczelnienie układu chłodniczego. Na koniec pracownik serwisu przygotowuje raport podsumowujący kontrolę.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz