Materiał Partnera

Jak chronić zwierzaka przed chorobami? Szczepienia i odrobaczanie

Jak chronić zwierzaka przed chorobami? Szczepienia i odrobaczanie

Każdy właściciel czworonoga chce, żeby był on zdrowy i szczęśliwy. W tym celu trzeba regularnie odwiedzać przychodnię weterynaryjną – szczepienia, odrobaczanie, zwalczanie pasożytów – to wszystko trzeba robić regularnie, by utrzymać naszego pupila w dobrej kondycji. Jak często odwiedzać gabinet weterynaryjny, żeby mieć pewność, że zdrowiu naszego czworonożnego ulubieńca nic nie grozi? Podpowiadamy!

Odrobaczanie – podstawa profilaktyki

Jedną z podstaw profilaktyki zdrowotnej u zwierząt domowych jest ich odrobaczanie. To, jak często pies powinien być poddawany odrobaczaniu, uzależnione jest od jego warunków życia. Nieodrobaczany pies jest narażony na działanie różnego rodzaju pasożytów, które mogą poważnie zaszkodzić jego zdrowiu. Takie pasożyty dzieli się na trzy grupy – robaki płaskie, obłe oraz pierwotniaki. Pasożyty negatywnie wpływają na pracę całego organizmu zwierzaka. Najgorsze jest to, że pasożyty skutecznie blokują działanie systemu odpornościowego zwierzaka, przez co staje się on znacznie bardziej podatny na wszelkie choroby. Zwierzę narażone na działanie pasożytów traci na wadze mimo apetytu. Często pojawiają się też zmiany skórne oraz świąd w okolicy odbytu. Wszystkim tym przykrym objawom można zapobiec, regularnie wykonując odrobaczanie. Częstotliwość takich zabiegów powinien ustalić weterynarz z Labrador Przychodnia weterynaryjna.

Zajmujemy się leczeniem zwierząt towarzyszących, a więc leczymy psy, koty, gryzonie, zajęczaki i tchórzofretki – mówi właściciel przychodni. 

Średnio przyjmuje się jednak, że dorosłe zwierzęta najlepiej jest odrobaczać przynajmniej dwa razy w roku.

Pamiętaj o szczepieniach

Najlepszym sposobem na uniknięcie wielu poważnych chorób u zwierząt są szczepienia. Dlatego jeśli chcemy, żeby nasze zwierzę było zdrowe, powinniśmy trzymać się ustalonego przez specjalistów kalendarza szczepień dla czworonogów. Szczepienia pozwalają zapobiec najczęściej występującym u psów chorobom zakaźnym – nosówce, parwowirozie, chorobie Rubartha, leptospirozie, kaszlowi kenelowemu, a także wściekliźnie. Pierwsze szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym wykonuje się już u siedmiotygodniowych szczeniaków. Wtedy też zakładana jest zazwyczaj książeczka szczepień. Pierwsze szczepienia mają chronić przed parwowirozą i nosówką. Kolejne szczepienie wykonuje się około 10 tygodnia i obejmuje ono nieco szerszy zakres chorób. Kalendarz szczepień dla naszego pupila powinien ustalić weterynarz.

Oceń artykuł (1)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz