Artykuł sponsorowany

Jak chronić się przed zoonozami?

Jak chronić się przed zoonozami?
Zoonozy to choroby zwierząt, które mogą przenosić się na człowieka. I choć najgroźniejsze z nim (np. wścieklizna) zostały już niemal całkowicie wyeliminowane w Polsce, nadal istnieje wiele chorobotwórczych drobnoustrojów, które bytują w organizmie zwierząt i mogą zarazić również człowieka. Szczególnie narażeni są na nie hodowcy! W jaki sposób można chronić się przed zoonozami?

Jak dochodzi do zarażenia?

Dróg zarażenia zoonozami jest wiele. Wszystko zależy od tego, jaki dokładnie patogen zaatakował dane zwierzę. W przypadku włośnia krętego szkodliwe dla człowieka będzie zjedzenie zakażonego mięsa. To właśnie choroby rozprzestrzeniające się poprzez produkty odzwierzęce są szczególnie niebezpieczne dla hodowcy. Jeśli skażona żywność trafi do sprzedaży – może ponieść konsekwencje prawne i finansowe. Natomiast jeśli chodzi o różnego rodzaju choroby dermatologiczne (np. dermatofitozy), czasami wystarczy dotknięcie skażonej mikrosporami powierzchni. Każdy hodowca powinien być świadomy, że wśród zwierząt drobnoustroje rozprzestrzeniają się wyjątkowo szybko. Żeby uniknąć zakażenia chorobami odzwierzęcymi, najważniejsze jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny, a także zakup nowych zwierząt z zaufanego miejsca i poddawanie ich kwarantannie, zanim zostaną dołączone do stada.

Lepiej zapobiegać niż leczyć!

Najlepsze efekty przynoszą działania profilaktyczne. Nie zarazimy się zoonozami, jeśli nie będą występowały w naszej hodowli. Należy uważnie monitorować stan zdrowia swoich zwierząt i w razie jakichkolwiek niepokojących objawów, od razu wykonać właściwe testy weterynaryjne. Oferuje je między innymi przedsiębiorstwo Noack Polen. Leczenie chorych zwierząt nie zawsze jest możliwe. W przypadku niektórych zoonoz wyeliminowanie chorych zwierząt nie wystarcza i konieczne będzie wybicie całego stada. Profilaktyka to jedyny sposób na to, aby nie narazić swojego gospodarstwa na ogromne straty finansowe. Badaniom poddaje się nie tylko zwierzęta, ale również pochodzące od nich produkty m.in. mleko, jaja i mięso.

Warunki zoohigieniczne a choroby zwierząt

Nie da się ukryć, że zoonozy zwykle występują w stadach zaniedbanych, gdzie zwierzęta mają wyjątkowo niską odporność. Oczywiście nawet najbardziej zadbane stada nie zawsze unikną infekcji, lecz to właśnie osłabione organizmy szybciej je łapią. Właściwy mikroklimat pomieszczeń (temperatura, wilgotność, wentylacja i czystość) oraz odpowiednio zbilansowane dawki pokarmowe to klucz do zdrowych zwierząt. Pod względem fizjologicznym zwierzęta gospodarskie niewiele różnią się od człowieka. Wiele z nich jest wyjątkowo wrażliwe na działanie szkodliwych czynników środowiska np. prosięta lub oseski królików, dla których nawet zwykłe przeziębienie może skończyć się śmiercią.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz