Materiał Partnera

Jak bezpiecznie przewozić towary ponadgabarytowe?

Jak bezpiecznie przewozić towary ponadgabarytowe?

Towary ponadgabarytowe charakteryzują się nienormatywnymi lub zbyt dużymi rozmiarami a ich przewóz wymaga uzyskania stosownego pozwolenia. Dany towar jest zaliczany do tej grupy przez wzgląd na swoje parametry. Ich masa oraz wielkość przewyższają bowiem dopuszczalne normy. Na sprawny przewóz takiego załadunku wpływają, między innymi, umiejętności organizacyjne i doświadczenie osoby za niego odpowiedzialnej. Jak zapewnić jego bezpieczny przebieg?

Uzyskanie pozwolenia

Każdy przedsiębiorca, który chce zajmować się transportem towarów ponadgabarytowych, musi uzyskać stosowne pozwolenie na wykonywanie tej usługi. W zależności od tego, czy przewóz tego rodzaju towarów będzie odbywał się wyłącznie w kraju, czy też zostanie rozszerzony na skalę międzynarodową, różna będzie liczba potrzebnych pozwoleń. Musi je bowiem wydać każdy kraj, przez który towar będzie przewożony. W Polsce wydawaniem tego typu zezwoleń zajmuje się generalny dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad oraz naczelnik urzędu celnego. W celu jego uzyskania należy złożyć wniosek, do którego uzupełnienia będą potrzebne informacje, takie jak: dane wnioskodawcy, przewoźnika i nadawcy, termin przewozu, szczegółowe parametry pojazdu oraz daty przejazdu przez dany kraj. W 2012 roku wprowadzono nowelizację, która umożliwiła zastąpienie zezwoleń jednorazowych, tymi wydawanymi na okres co najwyżej 24 miesięcy.

Bezpieczeństwo na drodze

Do przewozu towarów ponadgabarytowych potrzebne są oczywiście specjalne pojazdy. Warto w tym miejscu wspomnieć o parametrach tego rodzaju załadunku. Otóż jego długość przekracza 16,5 m, szerokość - 4 m a wysokość 2,5 m. Oczywiste jest to, że pojazd z takim towarem będzie charakteryzował się dużą masą całkowitą. Takie samochody mają wytyczone specjalne drogi, w celu ochrony innych nawierzchni. Należy zatem dobrze zaplanować trasę, by pojawiło się w niej jak najmniej objazdów opóźniających realizację zlecenia. Infrastruktura drogowa jest zatem ważną kwestią, którą należy dokładnie przeanalizować, aby kierowca mógł bezpiecznie i sprawnie dowieźć towar w wyznaczone miejsce. Należy także zwrócić uwagę na to, iż pojazd z tak dużą masą całkowitą nie jest w stanie osiągnąć zbyt dużej prędkości, co trzeba uwzględnić planując czas realizacji wykonania usługi.

Na bezpieczeństwo podczas transportu towarów ponadgabarytowych wpływ ma także sposób jego załadunku. Muszą one zostać odpowiednio przymocowane i oznaczone, jeśli jakaś część wystaje poza obszar naczepy. Takie zlecenie należy zawsze powierzać doświadczonym kierowcom. Firma Speed-Ern zajmuje się przewozem towarów ponadgabarytowych, zapewniając ich bezpieczne dostarczenie w umówione miejsce.

Opracowanie:
Józefów, Szkolna 10F lok. 2
tel. 792 015 168
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz