Jak bezpiecznie korzystać z solarium?

Jak bezpiecznie korzystać z solarium?

Chociaż solarium pozwala na szybkie uzyskanie efektu skóry muśniętej słońcem, z tą przyjemnością trzeba się obchodzić ostrożnie. Promienie UVA emitowane przez lampy mogą bowiem przynieść więcej szkody, niż pożytku. Zbyt częste wizyty w solarium powodują poparzenia, przebarwienia a także raka skóry, dlatego opalając się, powinnyśmy pamiętać o kilku rzeczach. Sprawdź, jakich.

Bezpieczne opalanie

Korzystanie z solarium jest najłatwiejszym sposobem na uzyskanie ładnej opalenizny. Przydaje się szczególnie wtedy, gdy masz zaplanowaną ważną uroczystość lub planujesz wakacje jeszcze przed rozpoczęciem lata i chcesz dobrze prezentować się w bikini. Ponadto światło lamp stymuluje syntezę endorfin, dzięki którym czujemy się szczęśliwsze.

Aby opalać się bezpiecznie i zminimalizować ryzyko poparzenia czy choroby, musisz pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim, korzystaj ze sprawdzonych solariów. Przed skorzystaniem z usług gabinetu znajdź opinie na jego temat w Internecie, porozmawiaj z obsługą – ta powinna wyjaśnić ci, jak korzystać z solarium. Jeśli cokolwiek wzbudzi twoje wątpliwości, poszukaj innego gabinetu.

Przed skorzystaniem z łóżka lub kabiny opalającej, upewnij się, że zostały one zdezynfekowane po poprzednim użytkowniku. To bardzo ważne, ponieważ podczas opalania możesz zarazić się m.in. grzybicą i innymi chorobami skóry, które trudno będzie wyleczyć. Pamiętaj również, aby korzystać tylko z jednorazowych ręczników, kapci i bielizny.

Zanim zaczniesz się opalać, posmaruj twarz i ciało specjalnym kremem do opalania w solarium, który zabezpieczy skórę przed poparzeniem, nawilży ją i przedłuży trwałość opalenizny. Pamiętaj też o założeniu okularów ochronnych, które zabezpieczą oczy przed promieniowaniem UVA, zakryj też brodawki. Skonsultuj się również z dermatologiem, który wykluczy ewentualne przeciwwskazania do opalania.

Opalanie w solarium rozłóż w czasie. W żadnym wypadku nie opalaj się za pierwszym razem dłużej niż 5 minut. Na początku wystarczy, że będziesz opalać się 2-3 razy w tygodniu.  Z czasem możesz zwiększyć długość wizyty do kilkunastu minut. Czas przebywania w solarium dostosuj do swojej karnacji. Pamiętaj też, aby nie łączyć opalania naturalnego ze sztucznym – może to przyśpieszyć procesy fotostarzenia.

Podczas opalania intensywnie się pocimy, dlatego ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Po seansie w solarium wypij co najmniej litr wody mineralnej, która wyrówna poziom elektrolitów w organizmie.

Czym grozi opalanie w solarium?

Jeśli chcesz korzystać z solarium, powinnaś robić to z głową. Pamiętaj, że częste opalanie w solarium grozi szybkim starzeniem się skóry. Dzieje się tak dlatego, że promienie UVA uszkadzają włókna kolagenu i elastyny nadające jędrność i gładkość naszej skórze. Promieniowanie powoduje pogrubienie warstwy rogowej, a w efekcie zmniejszenie elastyczności i pogrubienie skóry. Wpływa również destrukcyjnie na naczynia krwionośne, które zaopatrują nasz organizm w substancje odżywcze.

Innym zagrożeniem wynikającym z korzystania z solarium jest rak skóry. Panie, które regularnie się opalają, są narażone przede wszystkim na czerniaka – jednego z najbardziej złośliwych nowotworów. W ciągu ostatnich lat ten rodzaj raka jest coraz częściej diagnozowany u młodych ludzi, którzy nieodpowiednio chronią skórę przed szkodliwym promieniowaniem. Jeśli masz jasne włosy i skórę lub znamiona barwnikowe, powinnaś całkowicie zrezygnować z opalania.

Kto nie powinien korzystać z solarium?

Opalanie w solarium jest szczególnie szkodliwe dla osób z chorobami tkanki łącznej – toczniem i zapaleniem skórno-mięśniowym. Ponadto taka wizyta może się źle skończyć dla kobiet w ciąży, których organizm produkuje hormony w innych stężeniach niż zazwyczaj, co sprawia, że promieniowanie może spowodować przebarwienia. Mogą się one pojawić także u pań przyjmujących antykoncepcję doustną, stosujących antybiotyki, leki przeciwzapalne i leki na wysokie ciśnienie. Z opalania zrezygnuj również wtedy, gdy masz miesiączkę lub niedawno przeszłaś operację.

Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz