Jak badania wykonać na Hashimoto?

Jak badania wykonać na Hashimoto?

Hashimoto to choroba tarczycy, którą można zdiagnozować dzięki obserwacji i badaniom. Wczesne wykrycie nieprawidłowości jest bardzo ważne, by łatwo i szybko opanować dolegliwości. Najczęściej lekarz wykonuje badanie palpacyjne i zleca dalszą diagnostykę. Dowiedz się, jakie badania na Hashimoto wykonać, jak przebiega choroba i czy można zbadać tarczycę samodzielnie.

Jakie badania wykonać przy Hashimoto?

W pierwszej kolejności lekarz bada dokładnie szyję pacjenta poprzez tak zwane badanie palpacyjne. W celu postawienia diagnozy endokrynolog sprawdza wymiary tarczycy. W chorobie Hashimoto często dochodzi do szybkiego zmniejszania się organu. Jeśli już na tym etapie lekarza zaniepokoi wielkość tarczycy, z pewnością zleci wykonanie badania krwi sprawdzającego poziom hormonu tarczycowego TSH (tyroksyny).

Gdy po wykonaniu badania krwi na poziom TSH, okaże się on zbyt niski, endokrynolog wysyła na kolejne badania przy Hashimoto – badania wolnych hormonów tarczycowych i przeciwciał tarczycowych. Dodatkowo zleca również wykonanie badania USG tarczycy, które pozwala wykryć ewentualne zmiany w strukturze czy obecność pozapalnych zrostów lub guzków. W przypadku wykrycia zmian zleca się wykonanie biopsji cienkoigłowej w celu określenia ich charakteru.

Wyniki badań przy Hashimoto, które powinny zaniepokoić i mogą wskazywać na rozwój choroby, to wysokie stężenie przeciwciał TPO (czyli przynajmniej 500 – gdy jest niższe, może również świadczyć o rozwoju innych schorzeń), a także laboratoryjne cechy niedoczynności czy nadczynności tarczycy (oznaczenie poziomu TSH) oraz hipoechogeniczny miąższ w USG.

Jak przebiega Hashimoto?

W wielu przypadkach choroba ma charakter postępujący. U pacjenta pojawia się niedoczynność tarczycy, która z czasem się nasila. Wówczas nie obejdzie się bez leczenia hormonalnego. Czasem niedoczynność tarczycy poprzedzona się okresem nadczynności tarczycy. Taki okres nazywa się Hashitoxicosis i może trwać nawet kilka miesięcy.

U osób dotkniętych Hashimoto obserwuje się zmiany w wielkości tarczycy. Gruczoł najczęściej się zmniejsza, ale należy podkreślić, że czasami dochodzi do jego okresowego powiększania. W rzadkich przypadkach dochodzi do rozwoju nowotworu tkanki chłonnej – chłoniaka tarczycy. Właśnie wtedy dochodzi do wyraźnego powiększenia tarczycy.

U niektórych pacjentów choroba w ogóle nie postępuje. Stężenie hormonów jest w normie, trochę zwiększa się ilość przeciwciał, pojawiają się nieznaczne zmiany wykrywane w badaniu USG. Wówczas istnieją wątpliwości, czy chory cierpi z powodu Hashimoto, czy może jest to autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Wtedy należy kontrolować gruczoł regularnie.

Jak zbadać tarczycę samodzielnie?

Zanim udasz się do lekarza, warto bacznie obserwować swoje ciało. Zmiany w tarczycy już na wczesnym etapie możesz wykryć samodzielnie. By wykonać badanie na Hashimoto lub zaobserwować inne zmiany w obrębie tarczycy, potrzebujesz lusterka i szklanki wody. Ustaw się przed lustrem tak, by dobrze widzieć przednią część szyi. Wyciągnij szyję i napij się wody. Zwróć uwagę na moment przełykania. Możesz wówczas zaobserwować tworzące się guzki. Zaniepokoić cię powinny również wszelkie niesymetryczne zmiany.

Poza obserwacją warto wykonać badanie palpacyjne, które podczas wizyty zawsze przeprowadza lekarz endokrynolog. Dzięki samodzielnemu dotykaniu tarczycy możesz sprawdzić, czy nie jest ona powiększona lub zmniejszona, czy dotyk nie sprawia ci bólu. W ten sposób można też wyczuć ewentualne guzki.

Systematyczna diagnostyka Hashimoto jest szczególnie ważna w przypadku osób, u których w rodzinie występowały przypadki zachorowania. Wczesne wykrycie pozwala na łatwiejsze opanowanie choroby, dlatego nie należy lekceważyć żadnych niepokojących objawów, a w razie wątpliwości należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Dowiedz się, jakie są objawy Hashimoto

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz