Artykuł sponsorowany

Jak aranżować i wybierać trawy ozdobne do ogrodu?

Jak aranżować i wybierać trawy ozdobne do ogrodu?

Stworzenie niebanalnego ogrodu o dzikim charakterze umożliwiają trawy ozdobne. Są to rośliny o odmiennej wysokości bądź ubarwieniu liści. Wysokie oraz średniej wysokości gatunki dodatkowo dekorują przestrzeń atrakcyjnymi kwiatostanami. Ich uprawa nie jest trudna, dlatego poleca się je szczególnie dla osób, dopiero zaznajamiających się z tematem ogrodnictwa.

Rodzaje traw ozdobnych

Ilość odmian tego rodzaju roślin ogrodowych jest naprawdę ogromna. Różnią się one między sobą kształtem liści, kolorem, a przede wszystkim wysokością. To właśnie ostatni z wymienionych parametrów ma główny wpływ na podział traw. Według niego można wyróżnić niskie do 50 cm, średnie między 50 a 100 cm i wysokie, powyżej 1 metra wysokości. Cechą charakterystyczną dwóch ostatnich grup są ozdobne, puszyste kwiatostany, które dodatkowo zdobią przestrzeń ogrodu. Najważniejsze podczas ich zakupu jest wybranie właściwego miejsca sprzedaży. Najlepiej wszelkie rośliny ozdobne nabywać w szkółkach, takich jak między innymi Centrum Ogrodnicze Sequoia w Warszawie. Można mieć pewność, że sadzonki będą zadbane, dobrze przechowywane, a przede wszystkim wysokiej jakości, co determinuje ich prawidłowy rozwój.

Sposoby aranżacji traw ozdobnych

Ogromną zaletę stanowi fakt, że takimi roślinami bardzo łatwo zagospodarować duże i puste przestrzenie. Ponadto nie są wymagające pod względem warunków glebowych, a ich uprawa nie stanowi wyzwania nawet dla początkujących ogrodników. Zielone odmiany, takie jak na przykład turzyca brunatna „Lady Sunshine”, morrowa „Vanilla Ice” lub miskant chiński „Sarabande” dobrze komponują się z rabatami obsadzonymi kolorowymi kwiatami lub bylinami. Z kolei te o barwnych liściach lepiej wyglądają jako samodzielnie wyeksponowane kępki. Podobnie jak gatunki wysokie, które zachwycają reprezentacyjnymi kwiatostanami. Do nich można zaliczyć na przykład ostnicę mocną „Pony Tails”, miskant chiński „Etincelle” bądź też jego odmianę „Zebrinus”. Będą również skuteczną osłoną dla mniej atrakcyjnych części ogrodu lub stworzą alternatywę dla krzewiastego żywopłotu.

Zasady pielęgnacji i sadzenia traw ozdobnych

Wybierając miejsce zasadzenia roślin, trzeba zwrócić uwagę na nasłonecznienie stanowiska. Nie wszystkie bowiem trawy ozdobne tolerują takie same warunki. Te na dziko porastające tereny piaszczyste, będą sobie radzić w środowisku suchym, tak jak kostrzewa sina lub trzęślica modra. Ze słońcem polubi się większość gatunków, a w szczególności różnorodne turzyce. Cień to z kolei idealna lokalizacja dla kłosówki wełnistej lub śmiałka pogiętego.

Trawy ozdobne należy przycinać dopiero w drugiej połowie marca na wysokości mniej więcej 10 lub 20 cm, w zależności od stopnia bujności. W przypadku roślin zimozielonych usuwa się jedynie przy samej ziemi wszystkie zeschnięte i chore liście. Zabieg przeprowadzony późną jesienią może doprowadzić do obumarcia oraz przemarznięcia rośliny. Ponadto zimą ich nasiona stanowią pożywienie dla ptaków. Dobrze jest zabezpieczyć jednak przed mrozem za pomocą słomianej maty lub agrowłókniny takie gatunki jak na przykład miskanty czy ropzlenica japońska.

Opracowanie:
Warszawa, Rosoła 19
tel. 604 115 598
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz