Jacy są Polacy? Aktywni czy pasywni?

Jacy są Polacy? Aktywni czy pasywni?

Wiadomo nie od dzisiaj, że sport to zdrowie, a aktywne spędzanie wolnego czasu jest nie tylko wymagane przez organizm i Światową Organizację Zdrowia (WHO), ale i coraz bardziej modne. Czy jednak deklarowane przez Polaków chęci bycia fit i spędzania czasu w sposób aktywny to prawda, czy tylko deklaracje?

Telewizor czy sportowe buty?

Dzięki  ładnym i znanym sportowcom, których wizerunki zawładnęły Polskim krajobrazem nie tylko w rzeczywistości, ale i Internecie Polacy coraz częściej planują aktywny wypoczynek i zamierzają zmienić styl życia z siedzącego na aktywny. Niemniej jak okazuje się z prowadzonych badań (m.in. sondy „Polacy- rozrywka a czas wolny”) wynika, że deklaracje te pozostają na papierze, a bardzo rzadko wprowadzane są w życie.


Polacy chcieliby ciekawie spędzać czas, ale zazwyczaj wolne popołudnie upływa im przed telewizorem. Co trzeci Polak, w czasie wolnym słucha muzyki lub ogląda TV. Jednocześnie 31% respondentów twierdzi, że wolałoby ten czas wykorzystać bardziej aktywnie na przykład uprawiając sport – potwierdza wspominana sonda.


Szybkie tempo życia i natłok codziennych obowiązków sprawia, iż wielu Polakom nie starcza już energii na nic ciekawszego, niż pasywny odpoczynek w domu. Rano, lub w ciągu dnia wolną chwilę ma jedynie 10% ankietowanych, w porze popołudniowej 25%,  a 38% przyznaje, że czas dla siebie znajduje dopiero wieczorem, natomiast 19% tylko podczas weekendu. 

Jakie formy aktywności preferujemy?

Niestandardowe formy rozrywki pobudzają wyobraźnię Polaków i motywują do działania, należą do nich lot paralotnią, jazda bolidem czy skok na bungee. Z badania wynika, że nawet, jeżeli respondenci na co dzień relaksują się na kanapie, to w przypadku interesującej oferty spędzenia czasu, aż 52% respondentów jest gotowych wyjechać poza miejsce zamieszkania. Tłumaczy to coraz większą popularność takich imprez jak off road czy jazda quadem za miastem, które czasem wymagają od uczestników oddalenia się od domu nawet o kilkaset kilometrów. 


Do takich poświęceń jesteśmy skłonni zwłaszcza wtedy, kiedy mają one związek z jakąś specjalną okazją – urodzinami, rocznicą, wieczorem panieńskim czy kawalerskim. Aż 69% respondentów deklaruje, że w przypadku takich okoliczności jesteśmy bardziej skłonni, aby spróbować czegoś wyjątkowego lub sprawdzić się na przykład w sportach ekstremalnych. Panowie, jak pokazuje wynik pytania o popularność rozrywek w poszczególnych grupach docelowych, preferują mocniejsze doznania np. jazdę off road, skok ze spadochronem, rozgrywkę ASG w opuszczonych budynkach, czy udział w weekendowej szkole przetrwania. Dla pań miłą odskocznią od codzienności jest chociażby relaks w SPA, lekcja tańca czy gra typu Escape room.

W jakim towarzystwie i kiedy?

Wolne chwile najczęściej spędzamy z partnerką lub partnerem (49%), rodziną (38%) lub przyjaciółmi (31%). W tygodniu mamy niewiele czasu dla siebie i przeważnie nie mamy już siły, aby wymyślić coś kreatywnego. Weekend to dobry moment, aby zachęcić najbliższych do aktywnego wypoczynku, a żeby go uatrakcyjnić warto pomyśleć o jakiś nowych formach rozrywki. Obecnie na rynku istnieje wiele atrakcji, które nie tylko są ciekawe, ale również dostarczają niezapomnianych emocji.


Źródło: infowire.pl.


Szukasz sposobu na spędzenie wolnego czasu? Znajdź miejsca rozrywki dla całej rodziny z pkt.pl.

Opracowanie:
Anna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz