Artykuł sponsorowany

Inżyniera oprogramowania a inżynieria systemów – podobieństwa i różnice

Inżyniera oprogramowania a inżynieria systemów – podobieństwa i różnice

Inżynieria oprogramowania to dziedzina zajmująca się projektowaniem i tworzeniem najwyższej jakości oprogramowania. W odróżnieniu od inżynierii systemowej nie koncentruje się tak bardzo na aspektach fizycznych. Pomimo że obie dziedziny mają odmienne zakresy działań, różnice nie są bardzo wyraźne. Sprawdźmy, czym dokładnie zajmują się specjaliści od oprogramowania oraz inżynierowie systemowi.

Inżynieria oprogramowania – charakterystyka

Inżynierowie oprogramowania odpowiadają za analizę, projekt, rozwój oraz testowanie oprogramowania. Faza analizy w standardowym cyklu życia dotyczy problemu do rozwiązania oraz możliwości wykorzystania oprogramowania. Projektowanie skupia się natomiast na tworzeniu dokumentów projektowych, które przedstawiają strukturę oprogramowania i jego komponentów. W fazie rozwoju inżynierowie programują lub kodują przy użyciu wybranego środowiska programowania. Testy polegają na wykryciu ewentualnych błędów oraz sprawdzeniu, czy oprogramowanie spełnia wszystkie kryteria Klienta. Po ukończeniu prac program jest wdrażany na stronie Klienta przez inżyniera wdrożeniowego.

Inżyniera systemów – poznaj specyfikę prac

Inżynieria systemowa skupia się na zarządzaniu projektami w czasie cyklu ich życia. Specjaliści z firmy Cerebral Forge Ltd zajmują się logistyką, automatyzacją pracy maszyn oraz koordynacją zespołu. Biorąc pod uwagę zakres działań inżyniera systemu pokrywa się z założeniami inżynierii przemysłowej, sterowania, a nawet wspomnianej wcześniej inżynierii oprogramowania. Specjaliści ds. systemów mogą projektować system, opracowywać i weryfikować wymagania, a także przeprowadzać inne badania inżynieryjne. Ich praca skupia się głównie na użytkownikach i domenach, podczas gdy inżynieria oprogramowania koncentruje się przede wszystkim na komponentach programu. Z tego względu inżynierowie systemowi mają na ogół szersze wykształcenie (matematyka, fizyka itp.) wykraczające poza technologie informacyjne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz