Artykuł sponsorowany

Inwentaryzacja powykonawcza inwestycji budowlanej

Inwentaryzacja powykonawcza inwestycji budowlanej

Zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym do zawiadomienia o zakończenia budowy obiektu niezbędne jest dołączenie dokumentacji geodezyjnej. Podobnie jest w przypadku wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie wspomnianego obiektu. Dokumentacja geodezyjna powinna zawierać wyniki geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej i informacje o zgodności usytuowania budynku z projektem zagospodarowania działki lub terenu.

Pomiar powykonawczy budynku

Po ukończeniu budynku, a jeszcze przed uzyskaniem zgody na jego użytkowanie niezbędne jest wykonanie pomiarów powykonawczych. Zadanie to należy do geodety, który posiada odpowiednie kwalifikacje oraz niezbędną wiedzę, czy znać normę PN-ISO 9836:1997. Odnosi się ona do inwentaryzacji powykonawczej budynku i normuje jej elementy składowe. Są to kolejno informacje na temat powierzchni użytkowej, powierzchni ruchu, powierzchni usługowej, powierzchni konstrukcji, ale też powierzchni całkowitej każdej kondygnacji oraz całego budynku. Opcjonalnie przy wykonaniu pomiarów powykonawczych można określić całkowitą powierzchnię zabudowy, czyli wszystko to co znajduje się pod ziemią. W przypadku wykonania pomiarów powykonawczych mieszkania, geodeta powinien pomierzyć powierzchnię użytkową każdego mieszkania uwzględniając garaż podziemny czy lokale użytkowe jako lokale niemieszkalne.

Jakie informacje należy uwzględnić?

Przez dokumentację geodezyjną rozumie się informacje jakie zbiera geodeta podczas wykonywania pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych, ich opracowanie i przekazanie do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Powinny się na nią składać takie dokumenty jak mapa geodezyjna inwentaryzacji powykonawczej, czyli mapa obrazująca położenie i kształt obiektów budowlanych oraz sposób zagospodarowania terenu po zakończeniu prac budowlanych. Do wspomnianej mapy geodeta ma obowiązek dołączyć informację o zgodności usytuowania powstałych obiektów budowlanych z projektem zagospodarowania działki, terenu, ale też powinna informować o odstępstwach od tego projektu. Trzeba więc ustalić czy różnice między odległościami wskazanymi w projekcie a odległościami z pomiaru, ale też odchylenia między matematycznymi położeniami charakterystycznymi dla obiektów nie przekraczają odchyleń dopuszczalnych. Wszelkie nieprawidłowości jakie zostaną stwierdzone podczas inwentaryzacji geodezyjnej mogą doprowadzić do braku zgody na użytkowanie budynku do czasu, kiedy zostaną one usunięte.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz