Artykuł sponsorowany

Inwentaryzacja budynku krok po kroku

Inwentaryzacja budynku krok po kroku

Każdy inwestor, który decyduje się na budowę lub remont domu jednorodzinnego oczekuje szybkiego końca inwestycji i możliwości wprowadzenia się wraz z rodziną. Jednak nim to nastąpi należy zgłosić do nadzoru budowlanego zawiadomienia o zakończeniu budowy. Poza tym należy też dokonać zmian w dokumentacji geodezyjno-kartograficznej i przedstawić geodezyjną mapkę inwentaryzacyjną.

Kiedy wykonać inwentaryzację budynku?

Decydując się na remont domu, który będzie zawierać w planie takie prace jak dobudowa, likwidacja części budynku, zmiana podziału pomieszczeń lub usunięcie niektórych ścian w budynku wymaga sporządzenia dokumentacji zwanej inwentaryzacją budynku. Ma ona na celu zilustrowanie stanu obecnego budynku oraz określa zakres planowanych prac budowlanych w odniesieniu do pierwotnego wyglądu budynku. Na podstawie inwentaryzacji przeprowadzonej przez geodetę, który przygotowuje plany w postaci cyfrowej, projektant może przystąpić do planowania prac remontowych. Posiadanie aktualnych planów budynku pozwala na sprawniejsze zaprojektowanie wystroju wnętrz lub zabudowy zgodnej z pierwotnych charakterem budynku. Co więcej na mapie sporządzonej przez geodetę znajdują się też plany rozmieszczenia instalacji kanalizacyjnej, gazowej czy elektrycznej co znacznie przyspiesza wykonywanie prac remontowych i planowanie wykonania nowych przyłączy w miejscach, gdzie dotąd ich nie było. W przypadku, jeśli inwestor ma zamiar dokonać rozbiórki zabytkowego budynku niezbędne jest również wykonanie inwentaryzacji budowlanej. Dopiero na tej podstawie może on ubiegać się o wniosek o rozbiórkę do właściwych władz.

Co powinna zawierać inwentaryzacja budynku?

Inwentaryzacja budynku powinna zawierać wszystkie informacje na temat budynku. Przede wszystkim należy uwzględnić takie elementy jak:

  • opis techniczny budynku z uwzględnieniem lokalizacji, rodzaju budynku, jego wysokości, powierzchni i ilości pięter,
  • opis materiałów, z jakich budynek został wzniesiony,
  • rzut działki w skali 1:500 z naniesionym planem budynku oraz przyległościami jak schody, taras, chodnik, ogrodzenie, przyłącza podziemne i naziemne,
  • wymiarowanie ewentualnych kondygnacji budynku,
  • przekroje przez wszystkie kondygnacje z uwzględnieniem wysokości pomieszczeń, klatek schodowych, dachu i komina,
  • rozmieszczenie mediów, czyli punktów gniazdek elektrycznych, instalacji wodno-kanalizacyjnej i instalacji gazowej,
  • zdjęcie dokumentacyjne, które obrazują stan obiektu wewnątrz i na zewnątrz.

Inwentaryzacja budowlana powinna być przedstawiona w formie rysunków technicznych wraz z formą cyfrową zdjęć dokumentacyjnych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz