Materiał Partnera

Internet satelitarny – dobre rozwiązanie dla szkół

Internet satelitarny – dobre rozwiązanie dla szkół

Internet satelitarny to nowoczesne rozwiązanie, które szczególnie dobrze sprawdza się tam, gdzie potrzebny jest szerokopasmowe łącze na wielu stanowiskach jednocześnie. Jakie są jego mocne i słabe strony oraz co sprawia, że skorzystają na nim szkoły? Oto najważniejsze informacje o zasadzie działania, ogromnych zaletach i nielicznych wadach internetu satelitarnego.

Jak działa internet satelitarny?

Działanie internetu satelitarnego polega na przesyłaniu i odbiorze danych przez satelity komunikacyjne umieszczone na orbicie okołoziemskiej. Dzięki temu, że znajdują się one w znacznej odległości od powierzchni planety, nie podlegają tak ograniczeniom jak nadajniki naziemne i mogą obejmować miejsca, w których dotychczas sieć nie mogła zagościć. Internet satelitarny ma wiele zalet, które czynią go dobrym wyborem szczególnie w miejscach, gdzie używa się wielu stanowisk komputerowych jednocześnie. Do takich można zaliczyć biurowce, ale też urzędy czy szkoły. I właśnie o zastosowaniu internetu satelitarnego w tych ostatnich będziemy mówić dalej.

Zalety i wady internetu satelitarnego w kontekście szkół

Wymieniona wcześniej dostępność w dowolnym miejscu to główna zaleta internetu satelitarnego, którą z pewnością docenią szkoły lokowane w małych miejscowościach, gdzie technologie cyfrowe dopiero docierają lub trzeba korzystać z przestarzałych, ponieważ nie są wprowadzane nowe. Satelity zapewniają internet szerokopasmowy przy jednoczesnym braku ograniczeń co do liczby stanowisk, które z niego korzystają. Prędkość przesyłu danych jest niezależna od liczby podłączonych do sieci aktywnych urządzeń. Oznacza to, że wszyscy mogą korzystać jednocześnie z równie sprawnego internetu. Jest to niesamowicie ważne wszędzie tam, gdzie praca opiera się na sieci internetowej. Obecnie do zalet można dodać także niski koszu użytkowania – porównywalny z innymi technologiami dostaw internetu. Ceny zaczynają się już od niespełna 50 zł miesięcznie. Aby mieć dostarczany np. światłowodem sprawny internet na wszystkich stanowiskach w szkole, trzeba wydać znacznie więcej. Atrakcyjną ofertę przygotowała firma Kempa Satellite Networks.

Nie jest to, oczywiście, rozwiązanie pozbawione wad. Trzeba wśród nich wymienić konieczność montażu anteny oraz podatność na czynniki atmosferyczne, ale tylko w skrajnych przypadkach - silna burza, śnieżyca, itp. Zwykły deszcz, czy zachmurzenie, nie mają wpływu na jakość połączenia, dzięki zastosowaniu odpowiedniego wzmacniacza sygnału.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz